PO apeluje o odwołanie Jurgiela. Nie radzi sobie z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2017,8:10 Aktualizacja: 07-12-2017,8:27
A A A

Rząd PiS jest bezradny wobec rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń - oceniła Platforma Obywatelska. Partia zaapelowała do premier Beaty Szydło o dymisję Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i pełnomocnika ds. zwalczania ASF.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, Dorota Niedziela, "minister rolnictwa" w Gabinecie Cieni PO i Jan Grabiec, rzecznik Platformy przedstawili stanowisko w tej sprawie, powołując się na raport NIK dotyczący narastającej liczby przypadków ASF w Polsce.

walka z asf, specustawa asf, koła łowieckie, obwody łowieckie, rada ministrów

Rząd zaostrza walkę z ASF. Będą kary za niewykonanie planów łowieckich

Sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności ASF, zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jak poinformowało w...

W komunikacie PO czytamy, że "ASF to nie jest już jedynie problem rolników". "W związku z bezradnością rządu PiS ASF stał się problemem gospodarczym i społecznym, który zagraża 38 milionom Polaków. Epidemia ASF przekroczyła Wisłę, co oznacza, że lada moment będziemy mieli tragedię w dużych gospodarstwach rolnych hodujących świnie, które znajdują się w Wielkopolsce" - zaznaczono.

"PiS objął programem bioasekuracji (wszystkie działania zapobiegające szerzeniu się wirusa ASF) tylko tereny gdzie stwierdzono zachorowania, a nie całą Polskę, o co opozycja apeluje od 2 lat" - podkreślono w komunikacie PO.

"Polsce grozi gwałtowny spadek pogłowia trzody chlewnej aż po wygaszenie produkcji na terenie całej Polski. Dodatkowe zagrożenia to wstrzymanie eksportu. W 2016 roku Polska wyeksportowała 692 tys. ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych o wartości 1,4 mld euro" - podkreślono w komunikacie, powołując się na dane raportu NIK.

Zdaniem PO, grozi nam wariant hiszpański, co oznacza likwidację całej hodowli świń w Polsce, czyli w 250 tysiącach gospodarstw rolnych (obecnie cała populacja świń w Polsce to ok. 11 milionów sztuk).

ASF w Warszawie, wirus ASF, Jurgiel, PiS, Krajowa Rada Izb Rolniczych, KRIR

ASF w Warszawie. Minister rolnictwa podejrzewa celowe działanie

Afrykański pomór świń jest problemem, który trzeba rozwiązać - stwierdził w sobotę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Podkreślił, że bez znacznego zmniejszenia populacji dzików nie da się zwalczyć ASF, a Polski Związek...

"Istnieje zagrożenie, że ponad milion osób na wsi utraci środki na utrzymanie" - alarmuje w komunikacie PO. Według partii wzrosną ceny detaliczne w związku z koniecznym importem wieprzowiny.

"PiS do dzisiaj nie uruchomił pieniędzy europejskich przyznanych Polsce w połowie września! Do wydania czeka 100 milionów złotych (razem ze środkami krajowymi), ale Misiewicze ministra Jurgiela nie potrafią tego zrobić. Rząd PiS zamiast zająć się odstrzałem dzików na poważnie, od 2 lat obiecuje budowę ogrodzenia na wschodniej granicy, a ostatnio obiecuje, że do walki z dzikami wyśle polskie wojsko" - pisze PO.

"Tymczasem posłowie PiS odrzucili poprawkę opozycji o zwiększenie środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych w tym ASF! W związku z powyższym ponownie apelujemy o dymisję ministra Jurgiela wraz z jego pełnomocnikiem do spraw zwalczania ASF" - alarmuje PO.

We wtorek rząd przyjął projekt tzw. specustawy, która ma pomóc w zwalczaniu ASF. Zmieni ona zapisy w kilku innych ustawach, m.in. umożliwi budowę zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement