PiS: decyzja ministra środowiska spowoduje zwolnienia w zakładach usług leśnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2024,8:40 Aktualizacja: 30-01-2024,9:43
A A A

Posłowie PiS z Podkarpacia twierdzą, że decyzja ministra klimatu o wstrzymaniu wycinek lasu spowoduje m.in. zwolnienia w zakładach usług leśnych (ZUL). Koalicja rządząca zapewnia, że nikt z powodu tej decyzji nie ucierpi.

8 stycznia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wydała decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo. Chodzi o najcenniejsze przyrodniczo obszary m.in. Bieszczad oraz reliktowej Puszczy Karpackiej.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie posłanka PiS Ewa Leniart przypomniała, że decyzja ministra dotyczy niemal 19 tys. hektarów lasów w woj. podkarpackim.

minister, hennig-kloska, wyicnka, ograniczenie wycinki

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo. Decyzja ma dotyczyć...

ZUL-e będą musiały zwalniać pracowników?

„Ta decyzja ma daleko idące skutki - przede wszystkim gospodarcze. Dlatego, że tę gospodarkę prowadziły podmioty, które nazywa się zakładami usług leśnych i w efekcie tej decyzji ministra środowiska przez pół roku te podmioty będą ponosić straty” – dodała.

Leniart podkreśliła, że w konsekwencji ZUL-e będą musiały zwalniać pracowników. „To skaże pracowników południa Polski, a w szczególności naszego województwa, na utratę dochodów i miejsc pracy” – powiedziała b. wojewoda podkarpacka.

Zdaniem posłanki PiS, na decyzji ministerstwa ucierpią też budżety samorządów, które stracą z tytułu podatków odprowadzanych przez ZUL-e i podmioty, które zajmują się gospodarką leśną.

Leniart przypomniała, że w ub. tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ochrony środowiska poświęcone tej sprawie.

„Nie otrzymaliśmy na niej jednak żadnych odpowiedzi np. na temat czy odbyły się jakieś konsultacje społeczne w tej sprawie. Zatem decyzje podejmowane przez minister Hennig-Kloskę są daleko idące, są podjęte bez udziału czynnika społecznego, a będą mieć znaczący wpływ na rozwój naszego regionu” – zaznaczyła.

komisja ochrony środowiska, pis, wycinka, lasy

PiS: decyzje ministra o ograniczeniu wycinek są nielegalne. Resort: jest do tego podstawa prawna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu, wstrzymaniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych...

Wszyscy złożymy się na odszkodowania?

Obecna na konferencji posłanka PiS Teresa Pamuła podkreśliła, że ZUL-e, które nie będą mogły zrealizować prac, na które wygrały przetargi, będą musiały mieć zapłacone odszkodowanie. „Odszkodowania będzie musiał zapłacić Skarb Państwa, czyli my wszyscy” – dodała.

Była szefowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, które też uczestniczyła w konferencji podała, że zgodnie z decyzją minister środowiska nadleśnictwa z Podkarpacia nie dostarczą 86 tys. m sześc. drewna do odbiorców. „Mimo że w ub.r. podpisane zostały już umowy na dostawę tego drewna” – dodała.

Zagrobelna zaznaczyła, że na Podkarpaciu lasy zajmują ok. 200 tys. ha, z tej liczby połowa jest chroniona, np. leży w granicach parków narodowych, rezerwatów czy objętych jest strefą ochronną. „U nas nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o zwierzęta, to leśnicy i parki narodowe dbają o to, że dzika przyroda u nas się bardzo dobrze rozwija” – powiedziała.

Zdaniem Zagrobelnej, decyzja minister ma doprowadzić do ograniczenia pozyskania drewna w Polsce, aby „inne państwa mogły się rozwijać”. Jak dodała, w związku z decyzją ministra straty podkarpackich ZUL, w ciągu pół roku, wyniosą ok. 12 mln zł.

konfederacja, minister klimatu, lasy, lasy państwowe, wycinka

Konfederacja: postulujemy pozostawienie gospodarki leśnej leśnikom, a nie politycznym nominatom

Konfederacja postuluje pozostawienie gospodarki leśnej fachowcom, leśnikom i ich pracownikom, a nie politycznym nominatom czy pseudoekologom - mówili w poniedziałek na konferencji prasowej politycy Konfederacji Witold Tumanowicz i Witold...

Miejsca pracy w lasach będą zachowane?

Decyzja minister środowiska wywołała protesty pracowników ZUL i branży drzewnej na Podkarpaciu. Z protestującymi spotkał się w ub. tyg. w Ustrzykach Dolnych wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Przyjechał on na Podkarpacie na zaproszenie posła Bartosza Romowicza (Polska2050-Trzecia Droga). Dorożała wówczas na konferencji zapewnił, że nikt nie ucierpi na decyzji ministerstwa.

Powtórzył to Romowicz w poniedziałek w rozmowie z PAP. Poseł podkreślił, że "zawsze był i będzie" po stronie mieszkańców.

„Dlatego od początku prowadzę takie działania, aby nikt z mieszkańców nie ucierpiał na decyzji ministerstwa. Dlatego też w Bieszczady ściągnąłem ministra Dorożałę. Zorganizowałem spotkania w leśnictwach z przedsiębiorcami i z leśnikami. Moje działania od początku na kierowane są na to, aby każdy” – zapewnił Romowicz.

Poseł przypomniał, że dokonana została również zmiana dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, którego zadaniem jest również działania w tym kierunku. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu