Pijany traktorzysta uciekał policji. Odpowie już na nowych zasadach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2022,18:05 Aktualizacja: 14-01-2022,18:08
A A A

"Drogówka" zatrzymała po pościgu 46-latka, który jadąc ciągnikiem rolniczym nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że traktorzysta był pijany i nie posiada prawa jazdy.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łasku (woj. łódzkie) zostali skierowani przez dyżurnego do miejscowości Orchów Wesółka. Z telefonicznego zgłoszenia wynikało bowiem, że w okolicy samochodem osobowym i ciągnikiem mogą poruszać się nietrzeźwi kierowcy.

pijani traktorzyści, Ciche, powiat nowotarski, KPP Nowy Targ

Traktor wpadł do potoku. Kierowca pijany, pasażerka poważnie ranna

Pijany traktorzysta wjechał maszyną do potoku. Jedna z pasażerek rolniczego pojazdu odniosła poważne obrażenia. W miejscowości Ciche (pow. nowotarski, woj. małopolskie) 69-letni mężczyzna kierujący ciągnikiem rolniczym marki Ursus na zakręcie...

- Podczas patrolowania okolicznych miejscowości, policjanci zauważyli w Woli Bałuckiej wskazane pojazdy. Używając sygnałów dźwiękowych i świetlnych, wydali sygnał do zatrzymania. Kierowca osobowej skody zatrzymał się, natomiast traktorzysta podjął próbę ucieczki. Po krótkim pościgu został zatrzymany - opisuje st. asp. Katarzyna Staśkowska, oficer prasowy łaskiej KPP.

Obaj kierowcy zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w organizmie - ten ze skody był trzeźwy, natomiast u 46-letniego traktorzysty badanie wykazało prawie 2,5 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna nie posiadał ponadto uprawnień do kierowania. A jakby tego było mało stróże prawa ustalili także, że maszyna rolnicza nie ma ważnych badań technicznych oraz nie posiada polisy OC.

- Kierowca ciągnika odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, za niezatrzymanie się do kontroli drogowej do 5 lat więzienia. Mężczyzna odpowie też za wykroczenia - informuje policjantka.

pijani traktorzyści, gmina Dubicze Cerkiewne, KPP w Hajnówce,

Kolega nie chciał pić, więc pijany awanturnik ruszył w podróż traktorem

Najpierw wszczął awanturę bo kolega odmówił wspólnego spożywania alkoholu. Potem postanowił udać się w podróż ciągnikiem rolniczym, zakończoną przez policjantów. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce (woj....

Stróże prawa przypominają, że 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie wykroczeń. Dotkliwsze restrykcje wobec nietrzeźwych kierowców i dodatkowe przepisy chroniące pieszych, to tylko niektóre zmiany.

Ważna zmiana dotyczy także kierowców, którzy jeżdżą pojazdem, nie posiadając prawa jazdy. Wcześniej otrzymywali mandat w wysokości 500 zł. Natomiast teraz art 94  par. 1 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że "kto na drodze publicznej w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł".

Dodatkowo w tym artykule par. 3 brzmi: "w razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w par. 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów".

- Znaczy to tyle, że osoba która nie posiada prawa jazdy, a zostanie zatrzymana do kontroli drogowej, poniesie karę w postaci aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny minimum 1500 zł i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów - wskazuje Katarzyna Staśkowska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj