Pełne zaliczki na poczet dopłat i nie tylko. Są odstępstwa od reguł WPR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2019,11:20 Aktualizacja: 04-09-2019,11:28
A A A

W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej - podał resort rolnictwa. Chodzi m.in. wypłatę pełnych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa spotkał się z Philem Hoganem, komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych, z którym poruszył m.in. kwestię pomocy rolnikom poszkodowanym z powodu suszy występującej w Polsce.

globalne ocieplenie, zmiany klimatu, susza, zaprzestanie upraw, Hans Bruyninckx

Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu. Plony mogą być niższe o połowę

Spadek, a nawet zaprzestanie uprawy roślin i hodowli zwierząt w niektórych częściach południa Europy może być konsekwencją globalnego ocieplenia dla unijnego rolnictwa - wynika z opublikowanego w środę raportu Europejskiej Agencji...

"Komisarz zapewnił, że uważnie monitoruje sytuację klimatyczną w krajach UE, w tym w Polsce" - czytamy w komunikacie resort rolnictwa.

"W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, w tym wypłata w maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, by poprawić płynność finansową gospodarstw" - powiedział, cytowany Hogan.

Dodał, że ponadto KE przewiduje zwolnienie rolników z niektórych wymogów środowiskowych, w celu zapewnienia potrzebnej paszy dla zwierząt gospodarskich.

Ardanowski zaapelował do komisarza o przygotowanie również rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie odpowiedniego wsparcia finansowego dla producentów rolnych dotkniętych suszą.

Podczas rozmowy zostały po raz kolejny przedstawione obawy Polski dotyczące wpływu na rynki europejskie umowy z Mercosurem. Obawy związane są z możliwością przywozu do Unii Europejskiej żywności, która nie będzie spełniała wysokich europejskich norm produkcji.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

W sprawie suszy Polska powinna liczyć na siebie

Z powodu suszy straty ponosi ok. 175 tys. gospodarstw, niedobór wody jest notowany na powierzchni ok. 2,5 mln hektarów - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Komisje szacujące straty pracują w 1586 gminach. Szef...

Komisarz nie podzielił tych obaw stwierdzając, że w umowie zostały przewidziane odpowiednie mechanizmy pozwalające zabezpieczyć rynki przez ewentualnymi kryzysami.

Według ministra rolnicy mają uzasadnione obawy przed skutkami zwiększonego napływu tańszej i wytwarzanej w warunkach niższych wymogów produkcji rolnej z tych krajów. "Polska oczekuje na przedstawienie przez KE szczegółowych założeń instrumentów zabezpieczających" – powiedział szef resortu.

"Wraz z komisarzem Hoganem minister Ardanowski wziął udział panelu dyskusyjnym dotyczącym Reformy Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych, bezpieczeństwa żywnościowego i międzynarodowych porozumień handlowych" - czytamy w komunikacie.

Komisarz oraz minister przedstawili wyzwania jakie zostały zdefiniowane wobec WPR. Rosnące oczekiwania społeczeństwa w stosunku do jakości żywności oraz większa dbałość o środowisko i klimat wymagają finansowania w ramach nowej perspektywy finansowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj