"Pandemiczny" rok dał się we znaki rolnikom. Najwyższy wzrost ubóstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2021,12:30 Aktualizacja: 01-07-2021,12:34
A A A

Największy wzrost stopy ubóstwa skrajnego w 2020 r. zarejestrowano w przypadku gospodarstw domowych rolników - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Jak co roku na podstawie wyników badania budżetów gospodarstw domowych GUS przygotował dokument pt. "Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce". Wynika z niego, że zasięg ubóstwa wyraźnie różni się w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej określanej na podstawie przeważającego źródła utrzymania gospodarstwa domowego.

dochody gospodarstw rolnych, raport gus, gospodarstwo domowe rolników

GUS: dochody gospodarstw rolnych wzrosły, nakłady spadły

Najmniejsze przeciętne wydatki w przeliczeniu na osobę są w gospodarstwach domowych rolników. W nich zanotowano też najwyższe nadwyżki dochodu nad wydatkami - wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Badanie sytuacji gospodarstw domowych...

"W 2020 r. szczególnie narażone na ubóstwo skrajne były gospodarstwa domowe rolników oraz gospodarstwa utrzymujące się głównie z tzw. niezarobkowych źródeł (w obu grupach - prawie 14 proc. osób z gospodarstw). Wśród tych ostatnich zwracają uwagę gospodarstwa utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty (ok. 15 proc. osób ubogich). Wyższy od przeciętnego poziom ubóstwa skrajnego wystąpił także w gospodarstwach domowych rencistów (ok. 8 proc.)" - podaje GUS.

Jak wylicza, wydatkami niższymi od granicy ubóstwa skrajnego częściej od mieszkańców miast odznaczali się zamieszkali na wsi, gdzie stopa ubóstwa skrajnego osiągnęła w 2020 r. poziom 9,5 proc. Dla porównania w miastach ogółem ubóstwem skrajnym (według przyjętych kryteriów) dotkniętych było ponad 2 proc. osób (w zależności od wielkości miast stopa ubóstwa wynosiła od ok. 1 do ok. 4 proc.).

W 2020 r. najniższe stopy ubóstwa skrajnego ze względu na główne źródło utrzymania odnotowano wśród gospodarstw domowych utrzymujących się z pracy na własny rachunek (ok. 3  proc.).

"Jeśli weźmiemy pod uwagę bezwzględne zmiany zasięgu ubóstwa pomiędzy 2020 a 2019 r. wyrażone w p. proc., to okaże się, że największy wzrost stopy ubóstwa skrajnego odnotowano w przypadku gospodarstw domowych rolników (o niecałe 4 p. proc) oraz gospodarstw utrzymujących się ze źródeł niezarobkowych (prawie 3 p. proc). W mniejszym stopniu - o ok. 2 p. proc - wzrósł odsetek osób ubogich wśród gospodarstw rencistów, a także wśród gospodarstw z co najmniej trojgiem dzieci poniżej 18. roku życia. O tyle (czyli o ok. 2 p. proc) zwiększył się też zasięg ubóstwa skrajnego wśród mieszkańców wsi oraz najmniejszych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców)" - czytamy w dokumencie GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj