Padłe lisy, jenot, ptaki. Zostały otrute karmą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2019,13:00 Aktualizacja: 20-12-2019,13:05
A A A

Pod Głubczycami (woj. opolskie) znaleziono najpierw ledwie żywego bielika, a ostatnio padłe lisy, jenota i kruki. Inspekcja weterynaryjna jest przekonana, że ktoś celowo zatruł podrzucone niedaleko stawów hodowlanych mięso i jaja.

Podtrutego - co potwierdziły późniejsze badania - bielika dostrzegli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Triskelion. Na szczęście trafił w porę pod opiekę leśników i weterynarzy i wrócił do zdrowia. Wkrótce ma zostać wypuszczony na wolność.

znęcanie się nad zwierzętami, Boronowo, powiat lubliniecki, Olszówka, powiat limanowski

Padłe świnie, bydło i owce w gospodarstwach. Rolnicy zatrzymani

Za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem będą odpowiadali właściciele gospodarstw w Boronowie (pow. lubliniecki, woj. śląskie) oraz w Olszówce (pow. limanowski, woj. małopolskie). Na ich posesjach znaleziono padłe,...

18 grudnia przedstawiciele Stowarzyszenia namierzyli miejsce, w którym najprawdopodobniej doszło do zatrucia ptaka i innych zwierząt.

"Nieopodal miejsca znalezienia bielika znajdują się stawy hodowlane, przy których członkowie Triskeliona, jadąc do pracy, zauważyli porozrzucaną padlinę i jajka. Wszystko to najprawdopodobniej zatrute, gdyż wokoło znaleziono kilka martwych kruków! Niezwłocznie wezwano na miejsce leśniczego, policję oraz powiatowego lekarza weterynarii, którzy właśnie zabezpieczają to drastyczne znalezisko i pobierają próbki padliny, jajek i padłych kruków..." -  relacjonowała organizacja na swoim facebookowym profilu.

Później okazało się, że w obrębie stawów znajdowało się kilkanaście padłych ptaków, trzy lisy i jenot. To znalezisko potwierdził patrol z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach.

Stróże prawa prowadzą postępowanie pod kątem złamania ustawy o ochronie zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że rozrzucona karma była rzeczywiście zatruta.

- Znalazłem na miejscu kawałek mięsa - podgardle wieprzowe, głowy ryb i skorupki jajek. To graniczy prawie z pewnością, że ktoś nastrzyknął je środkiem toksycznym i podrzucił tam, żeby zwabić i otruć dzikie zwierzęta - powiedział "Nowej Trybunie Opolskiej" lek. wet. Marek Szaciłło-Kosowski, powiatowy lekarz weterynarii w Głubczycach.

Pobrane próbki żywności zostały przekazane do analizy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement