Opozycja nie poprze projektu ustawy o oddłużeniu gospodarstw rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2018,14:25 Aktualizacja: 08-11-2018,14:30
A A A

Sejmowe kluby PO, PSL, Nowoczesna i Kukiz’15 zapowiedziały, że nie poprą projektu ustawy dotyczącej oddłużenia gospodarstw. Projekt określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia, które powstało w wyniku działalności rolniczej.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy "o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne" odbyło się we wrześniu w połączonych komisjach rolnictwa oraz finansów publicznych. 2 października projekt został przyjęty przez komisje.

zadłużenie, ustawa, prawo, Sejm, ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

Projekt ustawy o oddłużaniu gospodarstw coraz bliżej uchwalenia

Pomoc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw - to cel projektowanej ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Komisje sejmowe skierowały w poniedziałek projekt do dalszych prac sejmowych. Projekt trafił do...

Jerzy Małecki (PiS), poseł sprawozdawca poinformował, że posłowie nie wnieśli do sprawozdania poprawek, natomiast biuro legislacyjne zgłosiło dwie o charakterze redakcyjnym. Podczas drugiego czytania dokumentu posłowie nie wnieśli poprawek.

- Przewidywane rozwiązane jest kierowane do rolników prowadzących działalności co najmniej od trzech lat przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia, nie obejmuje natomiast podmiotów znajdujących się w likwidacji lub upadłości oraz tych wobec, których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne - mówił Małecki przedstawiając projekt w imieniu klubu PiS.

Przygotowywane rozwiązania proponują cztery formy pomocy w oddłużeniu gospodarstwa. To:

  • dopłaty do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, które ma udzielać ARiMR
  • pożyczki na spłaty zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne udzielane przez ARiMR

    długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, arimr, kowr, spłata kredytów

    Ministerstwo chce pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw

    Powołana sejmowa podkomisja do projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych przekaże w najbliższych dniach opinię na temat nowych przepisów połączonym komisjom ds. rolnictwa i finansów - powiedział Janusz...
  • gwarancje spłaty kredytów restrukturyzacyjnych udzielanych przez KOWR
  • przejęcie przez KOWR zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne w zamian za przeniesienie własności gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa  

Podczas drugiego czytania projektu o zaproponowanych przez rząd rozwiązaniach krytycznie wypowiedzieli się posłowie opozycji i zapowiedzieli, że projektu podczas głosowania nie poprą.

Kazimierz Plocke (PO) zwrócił uwagę, że według projektowanych przepisów, tylko niektóre gospodarstwa mogą być objęte restrukturyzacją, a zaproponowane formy pomocy są trudne do spełnienia. Projektowana ustawa wprowadza możliwość przejęcia ziemi na rzecz Skarbu Państwa, co - jego zdaniem - "pachnie nacjonalizacją".

Zdaniem Jarosława Sachajko (Kukiz'15) projektowane przepisy nie spełniają oczekiwań ani potrzeb rolników, szczególnie dotyczy to gospodarstw, które są niewypłacalne lub nie posiadają zdolności kredytowej. Dodał, że żadne z zaproponowanych przez rząd narządzi nie posiada doprecyzowanych rozwiązań.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, krajowy rejestr długów, adam łącki

Koniunktura w rolnictwie poprawia się, ale długi przedsiębiorstw rosną

Ponad 544 mln zł wynosiło na początku września łączne zadłużenie 9.563 przedsiębiorstw rolnych, leśnych i rybackich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów. 84 proc. wartości niespłaconych zobowiązań przypada na producentów rolnych...

Posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że to, co proponuje rząd "jest nacjonalizacją gospodarstw rolnych".

Proponowana ustawa mówi o tym, że państwo przejmie ziemię wraz z długami, a w tym czasie rolnik będzie realizował program naprawy. Ale nie reguluje, na jakich warunkach będzie mógł dzierżawić ziemię i jakie są warunki jej wykupu.

Według Mirosława Maliszewskiego (PSL-UED) propozycje rządowe oddłużenia gospodarstw są "ułomne", a środki przeznaczone na ten cel niewielkie.

Zwrócił uwagę, że dotąd nie było przepisów, które pozwalałyby na przejmowanie ziemi przez Skarb Państwa, jest to więc rodzaj nacjonalizacji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira