Opakowanie ma znaczenie, czyli kontrola tego, w co pakuje się żywność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2019,11:30 Aktualizacja: 09-03-2019,21:09
A A A

Inspekcja Handlowa w III kwartale 2018 r. skontrolowała materiały i wyroby do kontaktu z żywnością. Ogólna konkluzja jest taka, że oznakowanie produktów jest dobre.

W ubiegłym roku skontrolowano różnego rodzaju opakowania do żywności. Sprawdzono oznakowanie i prawidłowość wprowadzenia do obrotu. Kontrole odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek - hurtowni oraz małych i dużych sklepów.

Inspektorzy sprawdzili 425 partii materiałów i wyrobów, w tym opakowania z tworzyw sztucznych, papieru i tektury, szkła, silikonu czy ceramiczne, a także inne wyroby, takie jak folia aluminiowa, kubki termiczne, tacki do grilla, miski emaliowane itp. Mieli zastrzeżenia do 25 partii, czyli 5,9 proc.

kontrola polskiej wołowiny, jan krzysztof ardanowski, Vytenis Andriukaitis, kontrola rzeźni, nielegalny ubij krów

Długa rozmowa o bezpieczeństwie żywności. Polska realizuje zalecenia KE

- Przedstawiłem unijnemu komisarzowi ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisowi Andriukaitisowi w telefonicznej rozmowie, jakie działania podejmuje Polska w sprawie bezpieczeństwa żywności - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

Oznakowanie zakwestionowanych produktów nie dawało pełnej informacji o przeznaczeniu (na przykład informacji "do kontaktu z żywnością" czy symbolu "kieliszka z widelcem") lub sposobie prawidłowego użytkowania (np. że dane talerzyki papierowe nie są przeznaczone do żywności kwaśnej), bo producent jej nie zamieścił lub dystrybutor nie przetłumaczył.

W sześciu przypadkach sprzedawca nie miał deklaracji stwierdzających, że opakowania są zgodne z przepisami o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, lub były one niepełne.

Kontrola doprowadziła do wycofania z obrotu 13 partii nieprawidłowo oznakowanych produktów. Inspekcja Handlowa skierowała jedną informację do organu nadzoru sanitarnego i dwa wnioski do sądów rejonowych, a w dwóch przypadkach zastosowano pouczenie. Dostawcy, importerzy i producenci zostali poinformowani o wynikach kontroli. Muszą także wyeliminować nieprawidłowości.

żywność, zakupy, prawo, przepisy, Jan Krzysztof Ardanowski, Flaga na opakowaniu

Flaga na opakowaniu będzie wskazywała z jakiego kraju pochodzi żywność

W 2019 r. zostaną podjęte działania wzmacniające wizerunek polskiej żywności - powiedział w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślił, że jest przekonany, że siłą naszych produktów jest ich wysoka jakość. - Bardzo mocno...

Czym są materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością? Artykuły spożywcze w trakcie produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowywania oraz serwowania mają kontakt z wieloma materiałami, które określa się mianem materiałów do kontaktu z żywnością.

Zaliczyć do nich możemy między innymi: kontenery do transportu, opakowania, pojemniki, sprzęt kuchenny, zastawę stołową, naczynia jednorazowe. Produkty te nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów ani oddziaływać na jakość żywności. Poza tym muszą być odpowiednio oznakowane - m.in. symbolem "kieliszka z widelcem".

Jakie oznaczenia spotkamy na materiałach z tworzyw sztucznych? Na opakowaniach z tworzyw sztucznych z wodą, jogurtem, ketchupem, czy pojemnikach do żywności na wynos możemy znaleźć charakterystyczne symbole trójkąta ze strzałek z cyfrą w środku.

obcokrajowcy, zatrudnienie obcokrajowców, pracownicy sezonowi, rolnictwo, nielegalna praca w gospodarstwie

Cudzoziemcy nielegalnie pakowali warzywa

Nawet do 30 tys. zł grzywny może zapłacić pracodawca z powiatu miechowskiego (woj. małopolskie), który zatrudniał cudzoziemców do paczkowania warzyw bez spełnienia wymaganych prawem formalności. Funkcjonariusze z Placówki...
Cyfra informuje nas, z jakim materiałem mamy do czynienia.

  • 01 PET – polietylen, najpopularniejsze tworzywa sztuczne, przetwarzalne, łatwe w  recyklingu. Produkuje się z nich przede wszystkim plastikowe butelki na napoje, naczynia jednorazowego użytku. Takich opakowań nie podgrzewaj, nie wystawiaj na słońce ani nie wykorzystuj ponownie.
  • 02 HDPE – polietylen o dużej gęstości, popularny, nadaje się do recyklingu. Służy do produkcji na przykład butelek na mleko, oleje i detergenty, toreb i pojemników wielofunkcyjnych. Opakowania nadają się do ponownego użytku i są bezpieczne.
  • 03 PVC – polichlorek winylu, może wydzielać toksyny, dlatego jego stosowanie w produkcji opakowań do żywności zostało znacząco ograniczone.
  • 04 LDPE – polietylen o małej gęstości, nadaje się do recyklingu. Produkuje się z niego plastikowe worki i plastikowe butelki. Takich opakowań możesz używać powtórnie, nie możesz ich podgrzewać.

znakowanie żywności, żywność wolna od gmo, gmo, jan krzysztof ardanowski

Sejm przyjmie ustawę o znakowaniu żywności. Klient musi wiedzieć, co kupuje

Na następnym posiedzeniu Sejm przyjmie ustawę o znakowaniu żywności - zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Rada ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o znakowaniu żywności "Wolna od GMO". Sejm...

  • 05 PP – polipropylen, nietoksyczny. Stosowany na przykład do produkcji kubków na jogurty czy margarynę oraz opakowań, w których sprzedaje się mięso, wędlinę czy sery. Uważany jest za jeden z bezpieczniejszych plastików.
  • 06 PS – polistyren, coraz rzadziej stosowany w produkcji opakowań do żywności, może wydzielać toksyny. W formie spienionej to styropian. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę.
  • 07 – inne plastiki, nie podlegają recyklingowi. W tej grupie znajdują się również plastiki, które nie powinny być wykorzystywane do produkcji opakowań do żywności, ponieważ mogą zawierać na przykład toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nie powinieneś powtórnie używać, chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Bisfenol A to związek, który może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre schorzenia układu nerwowego lub hormonalnego. W 2011 roku wycofano go z produkcji butelek dla niemowląt. Plastiki oznaczane tym numerem są używane do produkcji różnych rodzaju opakowań, nie powinieneś ich używać w kuchenkach mikrofalowych.

Uwaga, jeśli masz wątpliwości dotyczące oznakowania opakowań do żywności, zgłoś je do właściwego wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej. Za jakość zdrowotną opakowań odpowiada Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Poleć
Udostępnij