Ogrodzenia mają zatrzymać bobry i wilki. Wyrządzają zbyt duże szkody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2018,8:50 Aktualizacja: 16-10-2018,8:59
A A A

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie sfinansuje zakup ogrodzeń do zabezpieczenia upraw leśnych i stawów rybnych przed bobrami oraz wykonania kwater chroniących bydło przed wilkami na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Justyna Januszewicz, rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ poinformowała, że ogłoszono już przetarg na dostawę m.in. blisko 19 tys. metrów bieżących siatki ogrodzeniowej i 30 zestawów ogrodzenia elektrycznego z akumulatorami zasilanymi energią słoneczną.

wilki, ataki wilków, populacja wilków, owca z czterema rogami, Tomasz Brewka, Bukwałd

Wilki są coraz bardziej zuchwałe. Zagryzły wyjątkowe owce

Wilki zagryzły sześć wyjątkowych owiec należących do Tomasza Brewki z Bukwałdu koło Olsztyna. Jedna z nich miała... cztery rogi. Kilka kolejnych zwierząt zostało okaleczonych. - Nie chodzi o pieniądze. Takiej straty nie zrekompensuje mi zwykłe...

Według niej szacunkowa wartość zamówienia sięga ok. 250 tys. zł. Obejmie materiały do grodzenia upraw leśnych oraz stawów rybnych przed bobrami i ochrony bydła przez atakami wilków, a także 30 zestawów tzw. elektrycznych pastuchów zasilanych energią słoneczną. Ogrodzenia zostaną przekazane prywatnym właścicielom gruntów z woj. warmińsko-mazurskiego.

To kolejne - realizowane przez olsztyńskie służby ochrony środowiska - przedsięwzięcie, które ma ograniczyć szkody wyrządzane przez zwierzęta będące pod ochroną. RDOŚ zamówiła już ok. 50 tys. metrów bieżących fladr, czyli taśm z naszytymi kawałkami materiału płachtami do odstraszania wilków.

Przez kolejne dwa lata właściciele zwierząt hodowlanych z Warmii i Mazur otrzymają łącznie blisko 149 tys. m fladr.

Jeszcze w tym roku w regionie zostanie też zamontowanych 50 urządzeń obniżających poziom wody w rozlewiskach utworzonych przez bobry. Będą to specjalne rury przepływowe, które instaluje się w bobrowych tamach, żeby nie dopuścić do zbytniego piętrzenia wody i zalewania upraw. W sumie do 2021 r. ma zostać zamontowanych 180 takich urządzeń.

bobry, szkody wyrządzane przez bobry, małopolska, straż pożarna, brak prądu, pożar linii energetycznej

Bobry zgasiły światło w kilku wioskach

Powalone przez bobry drzewo uszkodziło linię energetyczną, która zapaliła się. Mieszkańcy kilku wiosek w Małopolsce musieli sobie przez jakiś czas radzić bez prądu. Bobry od lat dają się mocno we znaki mieszkańcom obszarów wiejskich,...

Planowany jest również zakup 15 owczarków podhalańskich, które jako psy pasterskie zostaną przekazane hodowcom dużych stad owiec w regionie.

Wszystkie inwestycje są finansowane w ramach programu realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na działania służące minimalizowaniu szkód wyrządzanych w województwie przez bobry i wilki przeznaczono łącznie 1 mln 726 tys. zł.

Szacuje się, że na Warmii i Mazurach żyje ok. 13 tys. bobrów i ok. 130 wilków.

Tylko w ub. roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody spowodowane przez gryzonie wyniosły ponad 5 mln zł, a za drapieżniki ponad 100 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement