Od 70 lat rolnicy korzystają z ich wiedzy i doświadczenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2020,12:30 Aktualizacja: 17-09-2020,12:35
A A A

70. rocznicę powstania obchodzi Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Badania prowadzone przez tę placówkę dotyczą ekonomicznej, produkcyjnej i społecznej sytuacji polskiej wsi, rolnictwa i szeroko rozumianej gospodarki żywnościowej.

- To szczególny instytut. Jego oceny, analizy, sugestie są niezbędne wszystkim, którzy podejmują decyzje związane z rolnictwem - zarówno na poziomie gospodarstwa, przedsiębiorstwa, jak również na poziomie całych sektorów - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

pandemia koronawirusa, rolnictwo, produkcja żywności, bezpieczeństwo żywnościowe

Bezpieczeństwo żywnościowe zagwarantuje tylko silne rolnictwo

Sytuacja w gospodarce żywnościowej związana z kryzysem spowodowanym COVID-19 była głównym tematem nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa w niemieckiej Koblencji. Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że sytuacja...

Szef resortu rolnictwa w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie uczestniczył w obchodach jubileuszu. Podkreślił, że niejednokrotnie w swojej działalności opierał się na wiedzy i doświadczeniu, na sporządzanych analizach przez pracowników Instytutu.

Jak ocenił, pozwalają na wypracowanie najlepszych rozwiązań służących rozwojowi rolnictwa, które uwzględniają pracowitość ludzi i optymalne wykorzystanie zasobów.

Minister nawiązał do dochodów rolników zwracając uwagę, że nie może być tak, że w finalnej cenie płaconej za żywność przez konsumenta, udział dochodów rolniczych jest znikomy, a zarabiają tylko pośrednicy, przetwórcy, handel i dystrybucja.

Dodał, że nie jest właściwe przekonanie, że żywność musi być tania. - Produkty wysokiej jakości wytworzone w podwyższonych standardach nie mogą być tanie  - mówił polityk.

jan krzyszotf ardanowski, produkcja żywności, bezpieczeństwo żywnościowe

Jakość ważniejsza od ilości. Jesteśmy rajem bezpiecznej żywności

- Polska chce i może rywalizować na świecie jakością żywności, nie trzeba rywalizować ilością produkcji - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Szef resortu rolnictwa wskazał, że nigdy wcześniej...

Ardanowski zauważył, że rolą wsi jest nie tylko produkcja surowców rolniczych, ale także rozwój społeczności lokalnych. I także w tych kierunkach rozwoju wsi ogromną rolę odgrywa nauka, wiedza ekonomiczna, analizy i prognozy przygotowywane przez specjalistów.

Minister podziękował pracownikom Instytutu za pracę naukową. Do uczestników obchodów 70-lecia powstania IERiGŻ przesłanie skierował również Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Zaznaczył, że sam często korzystał i nadal korzysta z instytutowych analiz.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od utworzenia w 1950 roku funkcjonował pod nazwą Instytut Ekonomiki Rolnej, a po połączeniu w 1983 roku z Instytutem Ekonomiki i Organizacji Przemysłu Spożywczego pod nazwą Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Decyzją Rady Ministrów z października 2004 r. uzyskał status państwowego instytutu badawczego i od 1 stycznia 2005 roku nosi nazwę Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ-PIB).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement