Obcinanie dopłat za wypalanie traw? To na razie groźby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2020,10:35 Aktualizacja: 22-06-2020,10:41
A A A

Zaledwie w 0,02 proc. przypadków spośród 55 tys. pożarów traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ukarała beneficjenta obniżeniem wypłat dopłat bezpośrednich.

W każdym apelu o niewypalanie suchych traw oprócz o odpowiedzialności karnej rolnicy są ostrzegani potencjalnym obcięciem lub nawet odebraniem należnych im kwot z tytułu unijnych dopłat. W praktyce to jednak - póki co - tylko groźby.

Tomasz Nowakowski, ARiMR, Andrzej Bartkowiak, Państwowa Straż Pożarna, wypalanie traw

Na terenach wiejskich ma być bezpieczniej

Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR i Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej podpisali porozumienie o współpracy. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć ma poprawić bezpieczeństwo na terenach wiejskich....

"Jedynie 14 pechowych rolników zostało w ubiegłym roku ukaranych obcięciem wypłat dopłat bezpośrednich, łącznie wymierzono im 27,9 tys. zł kar. ARiMR może w ten sposób karać rolników za podpalanie traw, jednak korzysta z tego narzędzia wyjątkowo rzadko - 14 rolników to 2 promile z 55,9 tys. przypadków podpaleń traw, łąk i nieużytków rolnych, które straż pożarna zanotowała w ubiegłym roku" - czytamy na internetowym portalu "Rzeczpospolitej".

Suma kar poniesionych przez wspomniane 14 osób to kropla w oceanie 15,2 mld zł dopłat bezpośrednich, które w 2019 r. trafiły do 1,3 mln rolników. Tym samym nie można mówić o tym, że sankcje mogą pełnić rolę odstraszająca.

"Agencja tłumaczy się tym, że może zablokować pieniądze, jedynie gdy rolnikowi udowodniono, że jest sprawcą pożaru. A tymczasem często pole podpala osoba trzecia, która nie ubiega się o płatności. Agencja nie precyzuje, czy może tu chodzić również o członków rodzin" - pisze dalej "Rz".

Trzeba jednak podkreślić, że tylko w części pożarów traw udaje się ustalić sprawców podłożenia ognia. Ponadto wśród nich bywają także - o czym niejednokrotnie pisaliśmy na łamach agropolski.pl - piromani w ogóle niezwiązani z rolnictwem.

Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR oraz nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej podpisali porozumienie o współpracy. Chodzi o podejmowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich, a jednym z ważniejszych zadań jest przeciwdziałanie wypalaniu traw i nieużytków.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement