Nowa spółka wesprze sektor rolno-spożywczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2022,11:30 Aktualizacja: 18-10-2022,12:25
A A A

Do końca roku ma zostać powołana spółka prawa handlowego, która miałaby m.in. wspierać rynek rolno-spożywczy - poinformował Ryszard Bartosik,  wiceminister rolnictwa.

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek MRiRW w sprawie zmiany planu finansowego zasobu własności rolnej Skarbu Państwa dotyczącego przekazania środków do KOWR na powołanie spółki, która miałaby działać na rynku rolno-spożywczym.

Jacek Sasin, Andrzej Śliwka, Krajowa Grupa Spożywcza, Polski Holding Spożywczy

Holding ma "wyregulować" ceny żywności i pomóc w walce z inflacją

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjmie uchwałę formalnie powołującą Polski Holding Spożywczy - powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. W jego ocenie holding będzie miał regulujący wpływ na ceny...

- Planuje się utworzenie spółki prawa handlowego, która jest stworzona do wykonywania zadań w zakresie wspierania i rozwoju sektora rolno-spożywczego - poinformował polityk. - Na ten cel ma być przeznaczonych 200 mln zł. Akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie złożony i ta spółka będzie powołana jeszcze w tym roku - dodał.

Bartosik zapewnił, że resort jest przygotowany na stworzenie takiego podmiotu, jest również jej biznesplan. Dodał, że zgodę na powołanie spółki wyraził także Minister Aktywów Państwowych. Dopytywany przez posłów, jakie będą zadania spółki, wiceminister przekazał, że miałaby uzupełniać działalność Narodowego Holdingu Spożywczego.  

- Tamta spółka (holding spożywczy - PAP) powstała poprzez stworzenie podmiotu z istniejących już spółek będących w zasobach ministra rolnictwa, które znalazły się obecnie pod jurysdykcją Ministra Aktywów Państwowych. Spółka, o której mówimy, będzie uzupełniała działania holdingu spożywczego, ale będzie miała możliwości inwestowania poprzez przejmowanie upadających na rynku rolno-spożywczym zakładów np. przetwórczych, magazynów, chłodni - powiedział przedstawiciel resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu