Nie zapłacili rolnikom za ziemię i budują obwodnicę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2017,19:00 Aktualizacja: 04-04-2017,20:18
A A A

Ruszyła budowa obwodnicy Suwałk na Podlasiu. Ta ważna droga powstaje częściowo na gruntach, które wciąż należą do rolników. Ziemia nie została bowiem wykupiona od gospodarzy i nie wiedzą oni, jakie dostaną odszkodowania.

Trudno się zatem dziwić, że rolnicy podnoszą larum i zainteresowali sprawą media. Gospodarze podkreślają, że rozumieją jak bardzo potrzebna i oczekiwana jest obwodnica miasta, ale nie mogą pogodzić się z tym, że na należące do nich działki sprzęt budowlany wjechał bez ich zgody.

wylesienie, wycinka drzew, wycinka lasu, budowa dróg, trasa s5, lasy państwowe

Drogi przebijają się przez lasy. Trwa wielka wycinka drzew

Setki hektarów terenów zadrzewionych trzeba wylesiać, by mogły powstawać drogi szybkiego ruchu. W gestii inwestorów i leśników pozostaje zminimalizowanie szkód i zachowanie przyrody w dobrej kondycji. W wielu...

Rolnicy są oburzeni postępowaniem państwowej administracji. Ich zdaniem kolejność powinna być taka: wycena ziemi przez rzeczoznawców, ustalenie warunków, wykup. Gospodarze przekonują, że prywatne włości zostały bezprawnie zajęte i sprawa trafiła do samego ministra infrastruktury i budownictwa.

Konkretnie zaskarżona została decyzja (z rygorem natychmiastowej wykonalności) wojewody z 27 stycznia o wydaniu zezwolenia na realizację budowy trasy. Mało tego przedsięwzięcie prowadzone jest na podstawie tzw. specustawy, która pozwala... na wykonywanie robót jeszcze przed formalnym wykupem nieruchomości.

Rolnicy mogą zatem jedynie przyglądać się postępowi prac i czekać na ruch ze strony ministra oraz ustalenie kwoty rekompensaty przez służby wojewody (mają na to 60 dni).

Generalnie z odszkodowaniami za działki wywłaszczonymi pod drogi są w Polsce spore problemy. Chodzi przede wszystkim o różnice między wycenami zrobionymi na zlecenie administracji państwowej a tym, czego oczekują dotychczasowi właściciele - często rolnicy.

Sprawy ciągną się nieraz latami. Po obwodnicy Augustowa (również na Podlasiu) już od kilkunastu miesięcy jeżdżą samochody, a kwestie związane z ziemią nie są do końca pozałatwiane.

Budowa niemal 13-kilometrowej obwodnicy Suwałk ma kosztować 299,4 mln zł. Oddanie trasy do użytku zaplanowane jest wiosną 2019 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement