Nie przekroczył dobrych obyczajów, ale przeprasza urażonych nauczycieli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2020,8:50 Aktualizacja: 28-05-2020,9:00
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa wystosował list otwarty do Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w związku z jego wypowiedzią dotyczącą pomocy rolnikom przy zbiorach.

Szef resortu mówił w radiu RMF FM że Polacy, którzy pozostają bez pracy, nie mają prawa do zasiłku, w tym młodzież i nauczyciele, którzy nie będą pracować, żeby przez kilka, kilkanaście dni popracowali u rolników.

praca, ukraina, pracownicy sezonowi z ukrainy

Bezpłatne testy dla pracowników sezonowych z zagranicy

Będą bezpłatne testy dla cudzoziemców, pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie - poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Państwo to wspólnota. Dobrze funkcjonuje, gdy jest...

Polityk tłumaczył też, że w tym roku może zabraknąć pracowników sezonowych do zbioru plonów. Stwierdził, że to dzięki ich pracy m.in. nauczyciele mają co jeść. Na wypowiedź ministra zareagował Broniarz, który ocenił ją jako "głupią" i "arogancką".

Premier Morawiecki poinformował, że rozmawiał z ministrem Ardanowskim po tym wywiadzie. - I on uznał tę wypowiedź za niefortunną - podkreślił szef rządu i zapewnił, że jeżeli ktokolwiek poczuł się dotknięty, to minister zajmie stanowisko w tej sprawie.

"Z wielkim zdziwieniem przyjąłem stanowisko ZNP oraz Pańskie wypowiedzi, sugerujące, że w jakiś sposób obraziłem nauczycieli w czasie wywiadu dla RMF FM. Wydaje mi się, że Pan tego wywiadu po prostu nie słyszał, a krytyczną ocenę oparł na kłamliwych, zmanipulowanych komentarzach w mediach. Choć dziennikarz prowadzący starał się wymusić na mnie wypowiedzi, które miałyby obrazić nauczycieli, to jak sądzę, ani nie przekroczyłem dobrych obyczajów, ani nie wygłosiłem jakiejkolwiek krytyki, czy uszczypliwości, wobec tej zasłużonej i ciężko pracującej grupy zawodowej" - napisał Ardanowski.

pracownicy sezonowi, zbiory owoców i warzyw

Uzgodniono zasady dot. zagranicznych pracowników sezonowych

Wytyczne dotyczące pracowników z zagranicy do prac sezonowych w rolnictwie zostały wypracowane z udziałem przedstawicieli producentów owoców miękkich - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Cieszyński zapewnił, że...

Minister odniósł się w liście m.in. do apelu, skierowanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przez niego do społeczeństwa o pomoc rolnikom przy zbiorach.

"Czy prośba o pomoc rolnikom, produkującym żywność dla całego społeczeństwa, by ci, którzy dysponują wolnym czasem, czy to w czasie urlopu, czy wakacji, jest uwłaczająca dla kogokolwiek, w tym dla nauczycieli? - pytał Ardanowski.

"Gdzie w moim wywiadzie znalazł Pan pogardliwe wypowiedzi pod adresem nauczycieli, podważające prestiż zawodu nauczyciela i obniżające rolę pedagogów w cały procesie kształcenia, jak napisał Pan w oświadczeniu swojego związku" - zastanawiał się minister.

Ardanowski zapewnił w liście, że bardzo ceni pracę nauczycieli w kształceniu i wychowywaniu młodych ludzi i podkreślił, że "jeżeli ktoś, wbrew moim intencjom, uznał zachętę do pomocy rolnikom za sformułowanie niezręczne, niestosowne, czy wręcz obraźliwe, to serdecznie go przeprasza".

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj