Nie płacił za paszę dla trzody, wyłudzał kredyty. Bezwzględne więzienie dla przedsiębiorcy rolnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,7:05 Aktualizacja: 25-10-2023,0:33
A A A

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wobec 47-latka wyrok bezwzględnego więzienia za pranie brudnych pieniędzy i przepadku mienia o wartości około miliona złotych – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

W grudniu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 47-letniemu przedsiębiorcy rolnemu z powiatu kaliskiego.

Nie płacił za paszę dla świń

Zarzucono mu, że w latach 2006-2016 popełnił łącznie 25 przestępstw na szkodę kontrahentów, u których zamawiał paszę dla trzody chlewnej i nie regulował należności.

"Ponadto mężczyzna usłyszał też zarzuty przedłożenia nierzetelnych oświadczeń w bankach, w wyniku czego wyłudził w kredytach blisko 1 mln 400 tys. zł" – powiedział prokurator Maciej Meler.

Z powodu znacznego zadłużenia oskarżonego komornik sądowy zajął należące do 47-latka gospodarstwo rolne i wystawił je na licytacji. "Gospodarstwo to zostało nabyte przez kuzyna i żonę oskarżonego, a pieniądze na zakup pochodziły z przestępstw popełnionych przez rolnika" – powiedział prokurator.

przywłaszczenie krów, chó  bydła, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Anna Zawiślak

Skazany na więzienie za przywłaszczenie bydła

Na 13 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Kaliszu (woj. wielkopolskie) Marcina W. Mężczyzna miał przyjąć ponad 100 krów od producenta mięsa i oddać po utuczeniu. Bydło jednak sprzedał. O sprawie poinformowało...

Kobieta i drugi mężczyzna zostali oskarżeni o udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy, czyli utrudnianiu ustalenia pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Prokurator dokonał zabezpieczenia na nieruchomości, by uniemożliwić jej sprzedaż.

Więzienie i przepadek majątku

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu. Mężczyzna stracił gospodarstwo rolne o wartości 1 mln zł i został skazany na 2 lata i 5 miesięcy bezwzględnego więzienia. Pozostali oskarżeni usłyszeli wyroki w zawieszeniu.

"Podkreślić należy, że w razie skazania za przestępstwo prania brudnych pieniędzy, orzekany jest przepadek przedmiotów pochodzących nie tylko bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa, a także korzyści z tego przestępstwa lub ich równowartość, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy" – wyjaśnił prokurator.

Wyrok jest prawomocny. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu