"Nie" dla skupu z cenami poniżej kosztów rolnika. Ministerstwo pracuje nad tzw. ustawą hiszpańską

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj, Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2023,9:40 Aktualizacja: 14-05-2023,9:43
A A A

W resorcie rolnictwa trwają prace nad tzw. ustawą hiszpańską, która gwarantuje producentom rolnym, że ich płody rolne nie zostaną kupione poniżej kosztów produkcji - wynika z sobotniej wypowiedzi ministra rolnictwa Roberta Telusa.

"Musimy zrobić – i pani minister Gembicka (wiceminister rolnictwa Anna Gembicka - PAP) już nad tym pracuje – ustawę hiszpańską. To jest jedyny kraj, który ma ustawę, która gwarantuje, że kupujący nie może kupić od rolnika poniżej kosztów wytworzenia. Byłem w Hiszpanii, rozmawiałem z ministrem rolnictwa (Hiszpanii - PAP) i będziemy próbowali zrobić taką ustawę i wprowadzić w życie, żeby zabezpieczyć opłacalność" – powiedział w Warszawie podczas konwencji programowej PiS minister rolnictwa Robert Telus.

krir, samorząd rolniczy, rynek zbóż, skup, zboże, zmowa cenowa

KRIR domaga się kontroli, czy skupy nie stosują zmowy cenowej na zboża

Dwa miesiące do kolejnych żniw, a sytuacja na rynku wciąż skomplikowana. Rolnicy wstrzymują sprzedaż ziarna z uwagi na ceny. Powinna zostać sprawdzona kwestia ewentualnej zmowy cenowej wśród podmiotów skupujących – uważają...

Hiszpania wzorem

W grudniu 2021 roku w Hiszpanii weszły w życie przepisy regulujące m.in. handel owocami i warzywami oraz relacje na linii producent-dystrybutor. Jedną z zasad jest to, że nabywca nie może kupić od rolnika płodów rolnych poniżej kosztów ich wyprodukowania. Takie rozwiązanie ma dać producentom lepszą pozycję negocjacyjną i zapewnić im większe dochody.

Program hodowli tuczników

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia programów hodowli.

"Bardzo ważne są programy hodowlane. Mamy w Polsce bardzo dobrze działający program hodowli bydła, dobrze rozwinięta jest hodowla drobiu. Program hodowli tuczników musimy wypracować, musimy go zmodernizować z uwzględnieniem ASF. Musimy mieć także program owocowo-warzywny, to bardzo ważne dziedzina" – stwierdził Telus.

Ważna rola ODR-ów

Wskazał także, że bardzo ważne jest działanie ośrodków doradztwa rolniczego, które na początku rządów Zjednoczonej Prawicy zostały przejęte przez administrację rządową od marszałków województw.

"Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia, chodzi o udrożnienie drogi nauka – doradztwo – rolnik. Chodzi o to, aby wiedzę powstałą na uczelniach i w naszych instytutach ośrodki doradztwa brały i zanosiły do rolnika" – powiedział minister.

gwarancja zapłaty za produkty rolne, teresa Hałas, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"

Rolnik ma dostawać co najmniej zwrot kosztów. Zrobimy jak Hiszpania?

Rolnicza "Solidarność" chce, by Polska poszła drogą Hiszpanii i zagwarantowała rolnikom zapłatę za produkty na co najmniej poziomie poniesionych kosztów. Zwrócił na to uwagę także unijny komisarz Janusz Wojciechowski, a...

KRUS zostaje

Minister odniósł się także do kwestii ubezpieczenia społecznego rolników, czyli do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

"Jest wielu polityków w Sejmie, którzy mówią, że KRUS trzeba zlikwidować. Chcę powiedzieć, że dopóki będziemy rządzić, na to nie pozwolimy. Pan premier niejednokrotnie mówił, że dokąd będziemy sprawować władze, to KRUS będzie istniał i będziemy w tym systemie funkcjonować" – powiedział Robert Telus.

Brakuje przetwórstwa

Szef MRiRW zwrócił również uwagę na wyzwanie związane z przetwórstwem. "My tracimy jako polskie rolnictwo, że nie mamy naszego polskiego przetwórstwa, że nie mamy rozdrobionego przetwórstwa" - podkreślił minister, zastrzegając jednocześnie, iż nie mówi o państwowym przetwórstwie.

Zdaniem Telusa problemem jest to, że rolnicy nie decydują o cenie produktów. "O cenie decyduje ten, który odbiera, najczęściej jest to koncern" - dodał. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!