Nawet 5 tysięcy złotych grzywny za wypalanie traw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2018,8:45 Aktualizacja: 06-04-2018,8:49
A A A

Plusowe temperatury oraz duże nasłonecznienie sprawiają, że znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z gaszeniem pożarów pozostałości roślinnych.

W okresie od 1 lutego do 3 kwietnia tylko na terenie powiatu kieleckiego odnotowano 79 zdarzeń tego typu. W skali kraju to kilka tysięcy interwencji.

W większości przypadków za powstanie pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek, w wyniku umyślnego wypalania związanego z porządkami na działce.

wypalanie traw, małopolska, straż pożarna, pożary traw, powiat krakowski, powiat wielicki

Trawy wciąż płoną. Apele nie przynoszą spodziewanych efektów

Mimo apeli straży pożarnej, mieszkańcy Małopolski nadal bardzo często wypalają trawy. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach doszło w regionie do 45 takich pożarów. Pożarnicy najczęściej gasili płonące pola w powiecie krakowskim, gdzie...
Panujące przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy a tym samym korzyści ekonomiczne, przysłaniają wynikające z tego procederu zagrożenia i niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska naturalnego, jak również dla zdrowia i mienia.

Strażacy ostrzegają, że niejednokrotnie błahy pożar nieużytków może gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany.

- Bądźmy świadomi również tego, że pożary traw angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Strażacy prowadzący działania gaśnicze na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardziej potrzebni - ostrzega kpt. Michał Świąder z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

straż pożarna, pożar traw, wypalanie traw

Strażacy: wypalanie traw to głupota i zwykłe barbarzyństwo

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej bije na alarm. W ostatnim czasie dramatycznie wzrosła liczba pożarów traw. Za wiele niebezpiecznych zdarzeń odpowiadają rolnicy, którzy twierdzą, że w ten sposób użyźniają glebę....
Zgodnie z obowiązującymi przepisami  wypalanie traw jest zabronione a za wykroczenia tego typu grożą m.in. następujące sankcje:

Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Art. 82 § 4. ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń: "Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź  w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

Wysokość kary grzywny w myśl art. 24, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń może wynosić od 20 do 5000 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj