Nagłe wzrosty poziomu wód w wielu powiatach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2020,22:45 Aktualizacja: 04-02-2020,23:13
A A A

Niemal na całym wybrzeżu są przewidywane wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych - podał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przybędzie też wody - w niektórych miejscach gwałtownie - w rzekach na Podkarpaciu.

Na wybrzeżu wzrost poziomu wody wiąże się z wysokim napełnieniem Bałtyku (552 cm) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną.

mapa, zagrożenie powodziowe, IMGW, powódź

Trwają prace nad mapami zagrożenia i ryzyka powodziowego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wraz partnerami z Arcadis i MGGP wkracza w ostatni etap prac nad projektem dotyczącym przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego...
Natomiast w woj. podkarpackim możliwy wzrost poziomu wody w rzekach - lokalnie gwałtowny - do strefy stanów wysokich to skutek opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami możliwe jest tam także przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na wybrzeżu alert drugiego stopnia obowiązuje do rana w środę, a w niektórych miejscach nawet do godz. 13. Natomiast na Podkarpaciu alert pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 6 w środę.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia (określane jako duże) oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych. Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnie (umiarkowane) ogłasza się zaś wtedy, gdy stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przewidywany jest jednak gwałtowny wzrost stanu wody.

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement