Nagła dymisja wiceministra rolnictwa. Następcy do wyborów nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
02-08-2019,12:10 Aktualizacja: 02-08-2019,17:23
A A A

Senator Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 24 lipca premier Mateusz Morawiecki przyjął jego rezygnację. - Odszedł równie szybko jak się pojawił - słychać w gmachu przy ulicy Wspólnej.

Nasze źródła potwierdzają, że dymisja wiceministra nie miała spokojnego przebiegu i została wymuszona. - Oficjalna wersja jest taka, że Romańczuk sam zrezygnował, ale to nie jest do końca prawda - powiedziała nam dobrze poinformowana osoba z resortu rolnictwa i dodała, że chodzi o wewnątrzpartyjne przepychanki tuż przed wyborami.

Tadeusz Romańczuk złożył dymisję. Nie jest już wiceministrem rolnictwa

Senator PiS Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nasze źródła potwierdzają, że został odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Oficjalna wersja będzie taka, że...
O tym, że musiało wydarzyć się coś niespodziewanego, świadczy sekwencja zdarzeń. Wiceminister, który jeszcze w połowie lipca tryskał humorem i snuł planu na kolejne tygodnie urzędowania, nagle zrezygnował.

- Najlepszym podsumowaniem całej sprawy niech będzie fakt, że żadna informacja na temat odejścia Romańczuka nie pojawiła się na oficjalnej stronie resortu. Wszystko zostało przemilczane, bo w kampanii to niewygodny temat - wyjaśnił nasz informator.

Tam go potrzebują

25 lipca w rozmowie telefonicznej Tadeusz Romańczuk potwierdził, że 19 lipca złożył dymisję, którą premier Morawiecki przyjął dopiero 24 lipca. Wyjaśnił, że jego dymisja ma związek ze sprawami osobistymi, o których nie będzie publicznie mówił. - Zostawmy to, bez komentarza - oświadczył.

Czy rezygnacja ze stanowiska była zaskoczeniem dla ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego? - Nie, uprzedziłem go dużo wcześniej - przyznał były wiceminister i dodał, że Ardanowski jest jego serdecznym przyjacielem od ponad 30 lat. - Dziękuję, że mogłem sprawować tak zaszczytne stanowisko i współpracować z tak świetnym zespołem.

Stanisław Romańczuk, wiceminister rolnictwa, sekretarz stanu w MRiRW, wiceminister Stanisław Romańczuk

Tadeusz Romańczuk nowym wiceministrem rolnictwa

W poniedziałek nowym sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa został senator PiS Tadeusz Romańczuk. Będzie on odpowiadał m.in. za rynki rolne i gospodarkę ziemią - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa. 60-letni Romańczuk ukończył...

Tadeusz Romańczuk wrócił do pracy w Bielsku Podlaskim. Rada nadzorcza Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek zdecydowała o powołaniu byłego wiceministra na funkcję prezesa zarządu. - Wracam tam, gdzie czuje się najlepiej - przyznał Romańczuk.

Czy zamierza kandydować w nadchodzących wyborach parlamentarnych? - Wszystko zależy od władz Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli zapadnie taka decyzja, będę kandydował - zastrzegł Tadeusz Romańczuk, który obecnie jest senatorem PiS z okręgu wyborczego nr 61 (Białystok). - W polityce trzeba mieć dużo cierpliwości, a mi jej nie brakuje - rzucił tajemniczo parlamentarzysta.

Departament na chwilę

Tadeusz Romańczuk na stanowisko sekretarza stanu w MRiRW został powołany w sierpniu 2018 roku. Odpowiadał między innymi za rynki rolne i gospodarkę ziemią. Co ciekawe, za Departament Gospodarki Ziemią odpowiadał zaledwie od 1 czerwca br. (zastąpił wiceministra Rafała Romanowskiego).

KOWR, dymisja dyrektora generalnego KOWR, Jan Krzysztof Ardanowski, Witold Strobel

Dymisja szefa KOWR. Minister nie podaje powodów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie chce komentować swojej decyzji dotyczącej wniosku do premiera o odwołanie z funkcji Witolda Strobla, dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Podczas konferencji prasowej w...
W tym czasie odbył sporo spotkań z rolnikami i obiecywał dialog w zakresie przedłużania umów dzierżaw gospodarstwom towarowym. Niewiele udało się jednak zrobić w tym zakresie.

Nie będzie następcy

O powody odejścia wiceministra zapytaliśmy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że Romańczuk jest "bardzo dobrym mleczarzem" (przez wiele lat był prezesem SM Bielmlek), a z tego stanowiska zrezygnował obejmując funkcję sekretarza stanu.

- Bardzo cenię jego kompetencje, ale każdy sam o sobie decyduje. W ministerstwie rolnictwa nie ma dożywocia i jeżeli ktoś chce odejść, to jest jego prawo - oświadczył Ardanowski i potwierdził, że Tadeusz Romańczuk będzie kandydował do Senatu z listy PiS. - Jest aktywnym politykiem, senatorem i doszedł do wniosku, że coraz trudniej jest pogodzić funkcjonowanie w ministerstwie rolnictwa, przy ogromnym obciążeniu, z pracą parlamentarzysty. Poinformował, że w kampanii wyborczej jest bardziej potrzebny na Podlasiu, a na jego wsparcie oczekują rolnicy, ponieważ spółdzielnia mleczarska z Bielska Podlaskiego ma kłopoty - powiedział minister.

Zbigniew Babalski, dymisja, MRiRW

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski złożył dymisję

Z resortu rolnictwa odchodzi sekretarz stanu Zbigniew Babalski, który od 1 grudnia 2015 roku nadzorował pracę kilku ważnych departamentów i pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. To pierwsza dymisja w...
- Zdecydował, że chce odejść i ta rezygnacja została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego. Z ubolewaniem, ale została przyjęta - dodał Ardanowski.

Czyli poważne kłopoty finansowe bielskiej spółdzielni (pojawiają się informacje, że to właśnie Romańczuk do nich doprowadził) nie miały wpływu na decyzję o dymisji? - Nie. Ja oceniam pracę wiceministrów nie przez ich historię życia, ale ich pracę w resorcie. Mam przekonanie co do uczciwości Tadeusza, bo wiem, że to człowiek uczciwy i pracowity - podkreślił Jan K. Ardanowski.

Czy planuje złożyć wniosek do premiera o powołanie nowego wiceministra? - Na razie nie przewiduję - odpowiedział minister i dodał, że zadania Romańczuka zostaną rozdzielone pomiędzy resztę wiceministrów. - Aktualnie staramy się ogarnąć to wszystko, czym zajmuje się ministerstwo w okrojonym składzie - zaznaczył Ardanowski.

Warto dodać, że 29 lipca przed siedzibą SM Bielmlek odbył się protest rolników, którzy obawiają się rychłego ogłoszenia upadłości spółdzielni. Domamagają się wypłaty zaległych pieniędzy za dostarczone mleko.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu