Nadleśnictwa liczą, że choinki pójdą jak ciepłe bułeczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2017,8:15 Aktualizacja: 18-12-2017,9:02
A A A

Nadleśnictwa na Podkarpaciu przed świętami Bożego Narodzenia planują sprzedać 5,6 tys. choinek, czyli o 1,5 tys. więcej niż przed rokiem.

- Sztuczna choinka jest antyekologiczna. Wprowadza też sztuczną atmosferę do domu. Poza tym jej wytworzenie to ogromne koszty środowiskowe. Natomiast naturalna choinka pozyskiwana na plantacjach nie przynosi takich strat - wyjaśnił Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

naturalna choinka, sztuczna choinka, kujawsko-pomorskie, gatunki iglaste, choinka

Choinka naturalna czy sztuczna? Którą najlepiej wybrać i ile kosztuje?

W kujawsko-pomorskich lasach królują gatunki iglaste. Leśnicy z regionu zachęcają: na święta Bożego Narodzenia kupujmy naturalne choinki, jako te najpiękniejsze, tradycyjne i pachnące. W tym roku do sprzedaży przeznaczono 13,5 tysiąca...

Oprócz choinek świerkowych są także jodłowe i sosnowe. - Jeśli będzie zapotrzebowanie, to możemy zaoferować nawet 6 tys. choinek - dodał ekspert.

Wszystkie choinki wyrosły na plantacjach. Zakładane są na gruntach przejściowo użytkowanych, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, ich wysokość nie może przekroczyć 4-5 metrów.

- Pierwsze plantacje choinek w regionie pojawiły się zaraz po wojnie. Zakładano wtedy plantacje topolowe, a pośród nich pojawiły się hodowle choinek, głównie świerków, by ochronić nękane wówczas kradzieżami młodniki jodłowe - zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Tegoroczne ceny choinek sprzedawanych w podkarpackich nadleśnictwach wzrosły średnio o kilka procent w porównaniu z poprzednim sezonem. - Ale są także nadleśnictwa, gdzie utrzymały się na poziomie ubiegłorocznym - zaznaczył Marszałek.

choinka, choinka sztuczna, choinka żywa, ekologia, Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski

Choinka naturalna bardziej ekologiczna od sztucznej

Choinka naturalna, żywa, jest bardziej ekologiczna niż sztuczna - podkreślił prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Zastrzegł, że i ona nie jest do końca przyjazna dla środowiska, i zaapelował o umiar w planowaniu świątecznych...

Dodał, że Lasy Państwowe nie zamierzają osiągać zysków ze sprzedaży drzewek świątecznych. - Cena drzewek pokrywa tylko koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu - mówił.

Przypomniał, że Podkarpacie w ubiegłym stuleciu było uważane za "zagłębie choinkowe". Wówczas większość choinek była cięta wyłącznie w lasach państwowych.

- Aktualnie najwięcej plantacji choinek jest na Niżu Polskim - podkreślił Marszałek. Dodał, że plantacjami zajmują się indywidualni przedsiębiorcy.

Jego zdaniem dopiero nadchodzi moda na choinki naturalne. - To cieszy, bo oznacza, że zaczynamy czuć siłę natury i podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem - powiedział na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj