Na Pomorzu Zachodnim powstaną drogi dojazdowe do pól

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2016,8:05 Aktualizacja: 13-05-2016,17:39
A A A

Województwo zachodniopomorskie jako pierwsze w kraju rozstrzygnęło nabór na "Budowę i modernizację dróg lokalnych" w ramach PROW. Poza tym tamtejszy samorząd rozdzielił pieniądze na drogi dojazdowe do gruntów rolnych.

Środki na to drugie zadanie pochodzą z opłat, które region otrzymuje z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. - Drogi dojazdowe nie tylko służą rolnikom, ale też ułatwiają innym dostęp do infrastruktury, podnoszą poziom bezpieczeństwa - podkreśla Jarosław Rzepa, wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego.

warmia i mazury, lokalne drogi, budowa dróg lokalnych, arimr

Na Warmii i Mazurach na lokalne drogi przeznaczą miliony euro

Na realizację projektów z zakresu budowy lub modernizacji dróg lokalnych zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył 30 milionów euro. Okazało się jednak, że potrzeby są jeszcze większe. Chodzi o unijne...

Dodaje, że rozdzielono ponad 6,7 mln zł na inwestycje na 33 drogach dojazdowych do pól. - Kwota ta pozwoli na przebudowanie i praktycznie wybudowanie nowych 47 km dróg w województwie - informuje samorządowiec.

Po podpisaniu umów w maju i czerwcu samorządy powinny ogłaszać przetargi, tak by w miesiącach wakacyjnych ruszyły prace, a jesienią mieszkańcy mogli już korzystać z nowych lub odnowionych traktów.

Najwyżej na liście rankingowej znalazły się inwestycje planowane przez: powiat łobeski (przebudowa drogi nr 4323Z o długości 2,49 km), gminę Darłowo (przebudowa drogi Barzowice-Sulimice), gminę Moryń (modernizacja drogi w m. Stare Objezierze), gminę Ustronie Morskie (budowa drogi w m. Grąbnica), gminę Wolin (przebudowa drogi Korzęcin-Korzęcin Kolonia) i gminę Szczecinek (modernizacja drogi w m. Turowo).

Poza tym woj. zachodniopomorskie jako pierwsze w kraju rozstrzygnęło nabór na "Budowę i modernizację dróg lokalnych" w ramach PROW. Dofinansowaniem zostanie objętych 11 powiatów oraz prawie 50 gmin.
prow 2014-2020, arimr, budowa dróg, modernizacja dróg, drogi lokalne

Samorządy chcą budować lokalne drogi

Do 3 kwietnia gminy i powiaty w całej Polsce złożyły w Urzędach Marszałkowskich 3401 wniosków o pomoc w ramach PROW 2014-2020 na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Ubiegają się one o przyznanie wsparcia w wysokości 3,94 miliarda...

Według szacunków urzędników, blisko 21 mln euro pozwoli na realizację ponad 100 projektów (pomoc z PROW ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych do 63,63 proc.), które przełożą się na przebudowę prawie 60 km dróg gminnych, 40 km dróg powiatowych oraz budowę 5 km dróg wewnętrznych (po zakończeniu inwestycji zostaną przekształcone w drogi gminne).

Samorząd zaznacza jednak, że ostateczna liczba realizowanych inwestycji ze wsparciem PROW zależna będzie od zasad ustalania kursu euro obowiązującego w konkursie. Decyzję w tej sprawie ma podjąć w najbliższym czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W pierwszej dziesiątce na liście rankingowej znalazły się gminy: Sławno, Drawno, Lipiany, Pełczyce, Sianów, Dobrzany. W dalszej kolejności: Dolice, Świerzno, Tuczno, Szczecinek, Bierzwnik, Marianowo czy powiat Walecki.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu