Na Pomorzu ma powstać elektrownia jądrowa. Jest plan inwestycji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2015,9:30 Aktualizacja: 03-12-2015,9:56
A A A

Samorząd woj. pomorskiego, spółka PGE EJ 1 oraz gminy brane pod uwagę przy lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu, przygotowały pakiet inwestycji i działań związanych z ewentualną realizacją przedsięwzięcia. Plan musi jeszcze zaakceptować rząd.

Anna Błażewicz-Stasiak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku powiedziała PAP, że we współpracy z gminami lokalizacyjnymi i inwestorem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, spółką PGE EJ 1, urzędowi udało się opracować pakiet przedsięwzięć, które wpisywałyby się w strategiczny program rządowy.  

Podała, że pakiet zawiera wiele projektów w zakresie nie tylko infrastruktury, ale też związanych z rozwojem gospodarczym regionu czy zwiększeniem atrakcyjności przesiedleńczej, wzrostem aktywności zawodowej czy szkolnictwa wyższego, badań i rozwoju.

elektrownia atomowa, elektrownia jądrowa, przetarg, energia, prąd, atom

Pięciu chętnych do budowy polskiej elektrowni jądrowej

Jest pięciu chętnych do uczestnictwa w postępowaniu zintegrowanym, które ma wyłonić dostawcę technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował w piątek prezes spółki PGEEJ1 Jacek Cichosz. Jak dodał są to...

Szacowany, orientacyjny całkowity koszt planowanych przedsięwzięć realizowanych w latach 2016-2026 wynosi co najmniej miliard złotych. Plan działań, po zaakceptowaniu go przez zarząd województwa, w październiku został przekazany do ministerstwa infrastruktury i rozwoju. Strona rządowa nie ustosunkowała się jeszcze do tej propozycji.

Przedstawicielka samorządu przyznała, że analiza konkretnych projektów i kosztów rozpocznie się "w momencie kiedy strona rządowa podejmie temat i uda nam się przekonać stronę rządową".

Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1 tłumaczył w rozmowie z PAP, że planowane przedsięwzięcia "mogą w dość istotny sposób wpłynąć na tzw. ogólny standard życia mieszkańców, infrastrukturę gmin".

Podał, że przewidziane są m.in. modernizacje dróg (w szczególności nr 218 i 213 - Wejherowo-Krokowa, Krokowa-Choczewo, Puck-Krokowa) oraz infrastruktury kolejowej na trasie z Wejherowa do Żarnowca i potencjalnie do Choczewa, gdyby zdecydowano się na lokalizację choczewską.

Umacnianiu partnerskich relacji spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa ma służyć uruchomiony niedawno Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. W jego ramach w przyszłym roku PGE EJ 1 może przekazać gminom ok. 2 mln zł.

Od stycznia gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa kilkakrotnie publicznie wyrażały jednak niezadowolenie ze współpracy z podmiotami realizującymi Program polskiej energetyki jądrowej. Ostatnie stanowisko w tej sprawie radni trzech gmin podjęli w październiku podczas nadzwyczajnej wspólnej sesji.

Samorządowcy argumentowali, że "coraz większe opóźnienia polskiego procesu przygotowawczego w połączeniu z brakiem determinacji u osób nim zarządzających powodują istotne straty finansowe samorządów lokalizacyjnych, podmiotów z terenu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pozostałych inwestorów i posiadaczy nieruchomości".

Według harmonogramu właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r. Jak zapewniał wcześniej resort gospodarki, pierwszy prąd z elektrowni miałby popłynąć w 2025 r. Media podają znacznie odleglejsze terminy - 2029, a nawet 2031 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu