Na budowę tej drogi czeka cała wschodnia Polska. S19 coraz bliżej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2017,6:55 Aktualizacja: 24-07-2017,7:19
A A A

Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na realizację kilku odcinków drogi ekspresowej nr 19 w Lubelskiem - zapowiedział w niedzielę w Kraśniku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Będzie to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.

Adamczyk podczas obchodów 640-lecia Kraśnika zapowiedział inwestycje drogowe na przebiegającej przez to miasto drodze nr 19, które mogą przyczynić się do rozwoju Kraśnika i regionu.

budowa drogi S19, podlaskie, Krzysztof Jurgiel, S19 Via Carpatia

Minister rolnictwa obiecuje priorytetową budowę ważnej drogi

Zwiększenie środków w Programie Budowy Dróg Krajowych do 135 mld zł i priorytetowe potraktowanie przez rząd budowy drogi S19 Via Carpatia, przyspieszy prace przy tej trasie w Podlaskiem - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w...
- Mam nadzieję, że we wrześniu, październiku najpóźniej, podpiszemy tutaj (w Kraśniku) umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego, obwodnicy Janowa Lubelskiego i dalej do Lasów Janowskich (węzeł na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego - PAP) - powiedział Adamczyk.

- Już niebawem - a chciałbym, żeby to się stało w grudniu tego roku - podpiszemy umowy na realizację Via Carpatii w ciągu drogi S19 od Lublina w kierunku Kraśnika, wraz z obwodnicą Kraśnika - dodał.

Minister zaznaczył, że będzie to możliwe, jeśli postępowania przetargowe, które są obecnie prowadzone, "będą realizowane zgodnie z harmonogramem i nie będzie jakichś szczególnych odwołań".

Postępowania przetargowe, o których mówił minister Adamczyk, obejmują w sumie sześć odcinków drogi S19, o łącznej długości ok. 75 km, od obwodnicy Lublina do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

drogi, inwestycje, budowa nowych dróg w Polsce, Program Budowy Dróg Krajowych

Miliardy na drogi. Jest nowa lista planowanych inwestycji

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło zaktualizowaną listę inwestycji w Programie Budowy Dróg Krajowych. Weszła do niego m.in. autostrada A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej i Via Carpatia z zadaniami...
Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną kierunku północ-południe we wschodniej części Polski, częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Adamczyk przypomniał, że rząd, "aby zabezpieczyć środki na Via Carpatię", podjął decyzję o zwiększeniu limitu finansowego na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ze 107 mld zł do 135 mld zł.

Minister powiedział, że koszt budowy Via Carpatii szacowany jest na 21 mld zł. - To będzie droga życia Europy Wschodniej, nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także i sąsiadów, graniczących od wschodu z naszym krajem - powiedział Adamczyk dziennikarzom.

Jego zdaniem ta inwestycja, a także m.in. prowadzone modernizacje linii kolejowych Lublin - Warszawa i Lublin - Stalowa Wola, przyczynią się do "ożywienia komunikacyjnego" zarówno regionu Kraśnika, jak i innych regionów wschodniej Polski, co daje szanse na rozwój tych obszarów.

drogi lokalne, dojazd do pól, transport płodów rolnych, maszyny rolnicze, jerzy kwieciński, ministerstwo rozwoju

Rolnicy mają problemy z transportem. Potrzeba dobrych, lokalnych dróg

Rolnicy domagają się by na wsiach powstawało więcej dróg o dobrej jakości nawierzchni. Apelują też o ostrożność w ograniczaniu tonażu na lokalnych trasach. Z niedostatkami w infrastrukturze transportowej zmagają się bowiem na co dzień...
- Jeśli mówimy o dobrym połączeniu transportowym łączącym Bałtyk z Morzem Egejskim, z Adriatykiem, z Morzem Czarnym poprzez odnogi, z południem Europy, to tylko i wyłącznie od inwencji i determinacji lokalnych władz samorządowych, polityków zależy to, czy ta szansa zostanie wykorzystana - powiedział Adamczyk.

Minister uczestniczył w niedzielę w uroczystej sesji Rady Miasta Kraśnik, która odbyła się na tamtejszym rynku Starego Miasta, z okazji jubileuszu 640-lecia Kraśnika. Listy gratulacyjne z okazji rocznicy przesłali do uczestników uroczystości: prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. W obchodach wzięli też udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele miast partnerskich Kraśnika.

Podczas sesji rada miasta nadała tytuł honorowego obywatela Kraśnika pośmiertnie księdzu Stanisławowi Zielińskiemu (1911-1945). Kapłan ten w latach 1941-45 był rektorem Kościoła Ducha Świętego w Kraśniku, prefektem miejscowych szkół. 10 marca 1945 r. został skrytobójczo zamordowany, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy UB lub z ich inspiracji. Ksiądz Zieliński został uhonorowany za to, że był zaangażowanym w posługę duchownym, znakomitym wychowawcą i odważnym patriotą.

lubelszczyzna, modernizacja dróg lokalnych, drogi lokalne, powiat bialski, powiat zamojski

Oszczędności pójdą na lokalne drogi. W puli są miliony złotych

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał oszczędności uzyskane z przetargów na modernizację dróg w regionie. W puli są ponad dwa miliony złotych, które w znacznej części pokryją realizację zadań w gminach Piszczac...
- Ksiądz niezłomny, ksiądz fantastyczny, żyjący wartościami; dla wartości oddał swoje życie. Chcemy z tych wartości czerpać - powiedział burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk.

Kraśnik otrzymał prawa miejskie 26 lipca 1377 r. od króla Ludwika Węgierskiego. Akt lokacji oparty na prawie magdeburskim został nadany braciom - Dymitrowi i Iwanowi z Goraja (Gorajskim). Na początku XV w. miasto stało się częścią majątku rodu Tęczyńskich; wtedy nastąpił jego rozkwit urbanistyczny i architektoniczny. W wieku XVI rozwinęło się tam rzemiosło. W 1604 r. miasto przeszło w posiadanie rodu Zamoyskich.

W 1937 r. Kraśnik wszedł w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego, w związku z budową w pobliskiej Dąbrowie Bór fabryki amunicji, którą w 1975 r. przekształcono w Fabrykę Łożysk Tocznych. W 1954 r. powstało tam oddzielne miasto – Kraśnik Fabryczny, które w 1975 r. zostało połączone z Kraśnikiem.

Poleć
Udostępnij