Myśliwy w Polsce na polowanie z łukiem szybko nie pójdzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2018,18:00 Aktualizacja: 03-10-2018,18:52
A A A

Polska nie dołączy do grona państw dopuszczających polowania za pomocą łuku. Zmiana Prawa łowieckiego musi być poprzedzona badaniami naukowymi - mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Z interpelacją poselską w tej sprawie zwrócił się do szefa resortu poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15), przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Uzasadnia, że łuk jako narzędzie polowania przeżywa na świecie renesans - podaje portal prawo.pl

policja, myśliwi, myśliwi postrzelili mężczyznę, polowanie, lubelskie

Myśliwi postrzelili mężczyznę w trakcie polowania

Nieszczęśliwie zakończyło się zorganizowane w niedzielę, 23 września polowanie na kaczki na terenie gminy Ruda-Huta (pow. chełmski, woj. lubelskie). 65-letni rolnik został zraniony śrutem w rękę. "Mężczyzna sam opatrzył ranę, nie potrzebując...

Z danych z 2014 roku wynika, że taki rodzaj polowań dozwolony jest w 15 krajach Europy m.in. w Serbii, Danii, Portugalii, a według Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego na Starym Kontynencie poluje łukiem już ponad 35 tys. myśliwych. W Polsce obowiązujące prawo na to nie zezwala.  

Poseł zwrócił się więc z pytaniem, jakie jest stanowisko ministerstwa odnoście zmiany ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo łowieckie, a także czy prowadzone były badania dotyczące wpływu polowania łukiem na środowisko.

Resort przyznaje, że w kwestia polowania za pomocą łuku nie została prawnie usankcjonowana w Prawie łowieckim, a w kraju nie prowadzono badań naukowych związanych z tą problematyką.
W toku opiniowania projektu ustawy Prawo łowieckie nie zgłaszano ponadto potrzeby zmian przepisów.

Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska zwraca uwagę, że ewentualne zmiany powinna być poprzedzone dokładnym zbadaniem efektywności prowadzenia takiego odstrzału. Niewykluczone, że pierwsze badania zostaną wkrótce przeprowadzone.
 

źródło: prawo.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu