Myśliwi: nie wstrzymujemy polowań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2018,19:05 Aktualizacja: 15-02-2018,11:18
A A A

W ostatnich dniach zaczęła krążyć informacja o wstrzymaniu przez Polski Związek Łowiecki wykonywania polowań. Miałaby to być forma protestu przeciwko zmianom w ustawie Prawo łowieckie.

PZŁ w specjalnym komunikacie zaprzecza tej wieści i podkreśla, że nie wyszła ona od myśliwych.

Co więcej, organizacja stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu w tym momencie tak daleko idących środków.

Polski Związek Łowiecki, prawo łowieckie, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, ministerstwo rolnictwa

Komisje zmieniły projekt noweli Prawa łowieckiego. Tak jak chciał resort

Kilkanaście zmian do projektu noweli Prawa łowieckiego, rekomendowanych przez resort środowiska, przyjęły sejmowe komisje. Nowe przepisy m.in. pozwolą prywatnym właścicielom gruntów wyłączać je z polowań bez podania przyczyny i zwiększą...
"Zakończył się okres polowań zbiorowych na gatunki zwierzyny grubej, natomiast wszystkie inne rodzaje polowań odbywają się zgodnie z prawem łowieckim i należy je realizować" - czytamy w serwisie informacyjnym PZŁ.

Przypomnijmy, że w Sejmie procedowana jest nowelizacja Prawa łowieckiego, przewidująca m.in. zwiększenie nadzoru nad PZŁ. Według projektu minister środowiska będzie: zatwierdzać statut PZŁ, powoływać zarząd główny oraz powoływać i odwoływać łowczego krajowego, zlecać kontrole w związku.

Nowe przepisy zakładają też likwidację Głównej Komisji Rewizyjnej, okręgowych komisji rewizyjnych i okręgowych rad łowieckich. Ponadto we władzach związku nie będą mogły zasiadać osoby, które w okresie PRL pracowały na rzecz organów bezpieczeństwa.

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, Związek Gmin Wiejskich RP

Sołtys ma szacować szkody łowieckie? Gminy mają wiele uwag do ustawy

"Narzuca się nam nowe obowiązki związane ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną w sposób sprzeczny z prawem, bo bez wskazania środków na ich realizację" - tak Związek Gmin Wiejskich RP komentuje zmiany w Prawie...
Myśliwi - o czym pisaliśmy - krytykują takie rozwiązania, wskazując, że samorządny dotąd związek zostanie upolityczniony.

Informację, że PZŁ nie wstrzymuje polowań na pewno z ulgą przyjmą rolnicy. Trwają bowiem odstrzały sanitarne dzików, by zatrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń.

Poza tym myśliwi z PZŁ realizują roczne plany łowieckie.

Gdyby przestali, dzikich zwierząt byłoby znacznie więcej - tym samym w większej skali stołowałyby się one na polach, czyniąc spustoszenie w uprawach.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu