Mniej wypadków w rolnictwie. Ale więcej ofiar śmiertelnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2016,15:05 Aktualizacja: 19-09-2016,15:31
A A A

Z roku na rok rolnicy coraz więcej uwagi przywiązują do bezpieczeństwa wykonywanych prac. W pierwszym półroczu br. zgłoszono do KRUS blisko 9,5 tys. zdarzeń wypadkowych, czyli o 625 (6,2 proc.) mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Niestety, zginęło w nich jednak więcej gospodarzy.

Wiele organizacji - od KRUS-u poczynając, a na towarzystwach ubezpieczeniowych kończąc - zaangażowanych jest w edukację rolników w zakresie bezpieczeństwa prowadzonych przez nich prac. Wszystko wskazuje na to, że działania przynoszą coraz lepsze efekty.

wypadek podczas koszenia kukurydzym, policja, wypadek, Lubelskie, śmierć

Tragiczne wypadki podczas koszenia kukurydzy

Dramatyczny przebieg miało zdarzenie, do którego doszło w czwartek w powiecie janowskim (woj. lubelskie). 59-letni rolnik zginął podczas zbioru kukurydzy. W trakcie pracy maszyna wciągnęła mężczyźnie nogę. - Rolnik prawdopodobnie wykrwawił...

- Od lat działamy na rzecz edukacji, zwracając uwagę rolników na niebezpieczeństwa związane z pracą na roli. Dlatego cieszy nas spadek liczby wypadków w porównaniu z ubiegłym rokiem. Martwi jednak wzrost wypadków śmiertelnych w skali roku z 29 do 41. Szczególnie niepokojące są dane z województwa łódzkiego, gdzie życie straciło już 8 rolników - mówi dr Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

Najczęściej wymienianą przyczyną wypadków jest upadek (9 ofiar), który stanowi prawie połowę zgłoszonych i zakończonych wypłatą odszkodowań zdarzeń (3.381). Przyczynami tragedii są też przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu, a następnie uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta.

Aż 8 rolników w pierwszych dwóch kwartałach straciło życie w wyniku nagłego zachorowania. Gospodarze ze względu na charakter wykonywanej pracy są często bardziej narażeni na wypadki lub choroby niż inne grupy zawodowe.
wypadek, policja, śmiertelny wypadek na wsi, śmierć rolnika

Seria tragicznych wypadków na wsi

Na podwórku, na drodze, na polu - niebezpieczeństwo czyha na rolnika w różnych miejscach. Ostatnie dni przyniosły niestety kolejne śmiertelne wypadki. W Wężewie (pow. olecki, woj. warmińsko-mazurskie) na polu ciągnik marki Ursus C 360...

- Wypadek i choroba, niestety, zazwyczaj wiążą się ze znacznymi kosztami leczenia czy rehabilitacji. Jakość ochrony ubezpieczeniowej w ramach społecznego ubezpieczenia rolników, czyli KRUS jest najczęściej niewystarczająca. Składka, niższa w porównaniu z ZUS gwarantuje zbyt niską wysokość świadczeń lub zakres ochrony rolnika. Komercyjne ubezpieczenia, dopasowane do potrzeb konkretnej osoby mają dużą przewagę - dodaje dr Filip Przydróżny.

Liczba wypadków w rolnictwie, mimo tendencji malejącej nadal jest jednak wysoka, co przekłada się na wypłacane rekompensaty. Kwoty zasądzanych odszkodowań wahają się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Z danych KRUS wynika, że w pierwszym półroczu br. zgłoszono 150 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, to mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O 35,2 proc. zmniejszyła się liczba decyzji odmownych, a przyznających jednorazowe odszkodowanie wzrosła o ponad 20 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj