Misja handlowa do Chin. Firmy z branży rolno-spożywczej mogą zgłaszać swój akces

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2023,8:30 Aktualizacja: 30-11-2023,9:39
A A A

Informujemy, że Komisja Europejska organizuje misję handlową do Chin. Będzie ona trwała od 21 do 26 kwietnia 2024 r. Chęć wzięcia udziału w misji można zgłaszać do 19 grudnia br. – czytamy w komunikacie  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

W misji ma wziąć udział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wraz z delegacją składającą się z osiemdziesięciu wysokich rangą przedstawicieli europejskich przedsiębiorstw i organizacji producentów z sektora rolno-spożywczego.

Rozmowy z chińskimi ministrami

„Głównym celem misji w Chinach są spotkania z właściwymi podmiotami politycznymi wysokiego szczebla, w szczególności z chińskim ministrem rolnictwa i ministrem handlu. Program obejmuje punkty związane z barierami w dostępie do chińskiego rynku oraz wdrażaniem umowy o oznaczeniach geograficznych” – wskazano w komunikacie MRiRW.

związek polskie mięso, choiński, mięso, wołowina, eksport, handel, polska, chiny

Ekspert: eksport wołowiny do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes Zarządu Związku Polskie Mięso,...

Jak w nim podkreślono, rozmowy będą również dotyczyć unijnych ambicji związanych z Zielonym Ładem i strategią „Od pola do stołu” oraz innowacji na rzecz przejścia na bardziej zrównoważone rolnictwo. A oprócz wymiany politycznej, ważnym aspektem wizyty w Chinach będzie ułatwienie dostępu do rynku i kontaktów pomiędzy europejskimi a chińskimi przedsiębiorstwami działającymi w sektorze rolno-spożywczym.

Sektory mięsa owoców, warzyw…

„Przedstawiciele biznesu, którzy będą uczestniczyli w tej misji, powinni reprezentować w szczególności sektory: mięsa, czekolady, płatków zbożowych i makaronów, wyrobów cukierniczych i piekarniczych, nabiału, win, piw i napojów spirytusowych, oliwy z oliwek i olejów roślinnych, owoców i warzyw, żywności dla niemowląt i mleka w proszku dla dzieci, produktów posiadających oznaczenie geograficzne, towarów takich jak zboża, nasiona oleiste i pasze dla zwierząt” – wskazuje resort rolnictwa.

I dodaje: „Do delegacji biznesowej komisarz Janusz Wojciechowski pragnie włączyć europejskie i krajowe organizacje producentów oraz przedsiębiorstwa ze wszystkich państw członkowskich UE o dużym potencjale eksportowym, które jeszcze nie uczestniczyły w takich projektach. Ostateczny wybór będzie oparty na równowadze produktowej i geograficznej delegacji”.

Zainteresowane organizacje i przedsiębiorstwa powinny wypełnić online (do 19 grudnia) formularz zgłoszeniowy znajdujący się tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu