Ministrowie o sytuacji na rynkach i bezpieczeństwie żywnościowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2022,13:50 Aktualizacja: 04-03-2022,8:27
A A A

Odbyła się Nieformalna Nadzwyczajna Wideokonferencja Ministrów UE ds. Rolnictwa. Politycy rozmawiali o sytuacji na rynkach rolnych, bezpieczeństwie żywnościowym oraz wsparciu Ukrainy w kontekście rosyjskiego ataku.  

Polskę na spotkaniu reprezentował wiceminister Rafał Romanowski. - Podzielamy opinię, że należy uważnie monitorować sytuację w poszczególnych państwach członkowskich, na rynku UE oraz światowym - powiedział polityk.

ceny żywności, kukurydza, zboża, wojna na ukrainie

Rośnie groźba kryzysu na rynku żywności

Atak Rosji na Ukrainę hamuje dostawy zbóż od niektórych najważniejszych producentów. Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły 10 dolarów za buszel. Kukurydza jest najdroższa od 9 lat,...

Dodał, że należy przygotowywać się do szybkiego podejmowania działań stabilizujących i wsparcia sektorów, które są najsilniej zagrożone nagłymi zmianami kosztów produkcji i relacji cenowych.

- Trzeba być gotowym do zastosowania środków wyjątkowych, dostępnych na podstawie rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych. Nie należy także wykluczać działań w zakresie polityki handlowej - stwierdził Romanowski.

Po raz kolejny na forum europejskich ministrów rolnictwa przedstawiciel Polski podkreślił, jak pilną sprawą jest zapewnienie dostępności (fizycznej i ekonomicznej) nawozów azotowych dla tegorocznych upraw. W kontekście wojny w Ukrainie pozytywna decyzja w tej kwestii pozwoliłaby utrzymać unijną produkcję i eksport zbóż w sytuacji ryzyka zmniejszenia dostaw z Rosji i Ukrainy.

W dokumencie przedstawionym przez prezydencję francuską podkreślono również konieczność podtrzymania potencjału produkcyjnego Ukrainy. - Jest to ważne zarówno z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej ilości żywności dla miejscowej ludności, ale także dla utrzymania równowagi na globalnym rynku zbóż i bezpieczeństwa żywnościowego w poszczególnych krajach - podkreślił na koniec Romanowski.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!