Ministerstwo przyznaje, że straty suszowe wzrosły już do ponad 2 mld zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,11:00 Aktualizacja: 20-08-2018,10:17
A A A

Ponad 2 mld zł wynoszą starty spowodowane przez tegoroczną suszę. Klęską dotkniętych jest ok. 2,5 mln hektarów upraw i ponad 147 tys. gospodarstw rolnych - poinformował PAP w czwartek resort rolnictwa.

Według danych resortu rolnictwa na 16 sierpnia, szacunkowa wartość strat wynosi 2 mld 15 mln zł, przy czym nie są to dane ostateczne, gdyż większość komisji ds. szacowania strat nie zakończyła pracy.

W sumie powołano 2089 komisji, dotychczas protokoły oddało 288 komisji tj. trochę więcej jak 10 proc.

susza, straty, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, susza 2018

Brakuje protokołów z komisji klęskowych. Nie wiadomo, jakie są straty

Liczę, że protokoły ws. strat po suszy będą w przyszłym tygodniu - mówił w czwartek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, chciałby, aby pomoc suszowa dla rolników mogła rozpocząć się z początkiem września. Szef...

Poszkodowanych przez klęskę jest 147,1 tys. gospodarstw. Uszkodzenia upraw odnotowano na powierzchni 2 mln 582 tys. hektarów, w tym ponad 227 tys. hektarów upraw zostało zniszczonych w ponad 70 procentach (najwięcej takich gospodarstw znajduje się w zachodniopomorskim i lubelskim).

Najbardziej klęska dała się we znaki w woj. wielkopolskim, gdzie susza wyrządziła szkody na powierzchni 625,6 tys. ha, w woj. warmińsko-mazurskim - 487,9 tys. ha oraz zachodniopomorskim - 423 tys. ha i tam też są największe straty. Najmniejsze szkody odnotowano w woj. opolskim.

Jak na razie nieduże straty wykazano w woj. mazowieckim, ale tam dopiero 6 z 283 komisji zakończyło prace. Obecnie oszacowane są straty na powierzchni ok. 6,5 tys. ha, a poszkodowanych jest 559 gospodarstw.

susza, straty w uprawach, susza 2018, PSL, rolnictwo

PSL: straty związane z tegoroczną suszą to nawet 2,5 mld zł

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się jak najszybszej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy i ASF - mówił w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według jego szacunków przeprowadzonych we wszystkich...

Obecnie żniwa już praktycznie w wielu rejonach kraju zostały zakończone. Susza jednak nie ustępuje. Według ostatnich danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) susza nadal dotyka zachodnią część kraju - głównie województwa: lubuskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w TVP Info w czwartek, że resort czeka na protokoły z szacowania strat, by rozpocząć wypłacanie pomocy rolnikom.

Dodał, że chciałby, aby taka pomoc mogła rozpocząć się z początkiem września. Będą mogły z niej skorzystać gospodarstwa, których straty przekraczają 30 proc. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 800 mln zł.

Poleć
Udostępnij