Susza nie odpuszcza. Tutaj jest zdecydowanie najgorzej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,8:50 Aktualizacja: 17-08-2018,8:55
A A A

W zachodniej części kraju nadal odnotowywany jest niedobór wody, największy w okolicach Poznania. Susza najbardziej dotyka rośliny strączkowe i krzewy owocowe - poinformował w czwartek Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

W dziewiątym okresie raportowania, tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2018 r., IUNG nadal stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.

susza, warzywa, warzywnictwo, susza w Polsce, susza 2018

Mniejsze plony warzyw z powodu suszy

Przedłużająca się susza w Europie spowodowała poważne problemy w uprawach warzyw w UE - informuje Europejskie Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw (PROFEL) w liście do KE. Najbardziej spadły plony grochu, fasoli, cebuli,...

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, ale uległa niewielkiemu zmniejszeniu w stosunku do przedniego okresu raportowania (1 VI-30 VII).

Największy deficyt wody występował w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta oraz na terenie Ziemi Lubuskiej, Niziny Szczecińskiej, w okolicach Zielonej Góry, Trzebnicy, Lubinia i na Równinie Legnickiej.

Aktualnie susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw: krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, tytoniu, chmielu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.

W ostatnim okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych.

susza, straty w uprawach, susza 2018, PSL, rolnictwo

PSL: straty związane z tegoroczną suszą to nawet 2,5 mld zł

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się jak najszybszej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy i ASF - mówił w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według jego szacunków przeprowadzonych we wszystkich...

Suszę notowano w sześciu województwach w 233 gminach, tj. w 9,4 proc. polskich gmin, na powierzchni ok. 2 proc. gruntów ornych.

Susza wystąpiła także wśród upraw krzewów owocowych. Notowano ją w pięciu województwach w 200 gminach, tj. w 8 proc. gmin Polski, na 1,7 proc. gruntów ornych.

"Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie w stosunku do poprzedniego okresu spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z czterech do ośmiu). Uległa też zwiększeniu liczba gmin ogarniętych suszą z 55 do 178 oraz powierzchnia o 1,86 punktów procentowych z deficytem wody powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych" - czytamy w raporcie.

Poleć
Udostępnij