Ministerstwa są zgodne. Więcej dzików do odstrzału

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2014,15:25 Aktualizacja: 06-11-2014,15:29
A A A
Resorty środowiska i rolnictwa chcą zintensyfikować polowania na dziki w woj. podlaskim. Na dziki będzie można polować przez cały rok. Kupionych ma być też więcej chłodni do ich przechowywania na czas badania w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
Minister środowiska Maciej Grabowski poinformował na wspólnym briefingu prasowym z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem, że ze względu m.in. na występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu i zwiększenie populacji dzików na Podlasiu, zostanie przyspieszony i zintensyfikowany odstrzał tych zwierząt.
 
- Wprowadzony zostanie odstrzał zastępczy w tych obwodach, w których roczne plany nie są realizowane i nie zapewniają zmniejszenia liczby tych zwierząt - powiedział. Odstrzelonych ma zostać blisko 14 tys. dzików. Do tej pory na Podlasiu upolowano ponad 4 tys. sztuk dzików.
 
Dodał, że w najbliższych dniach zostanie zmienione rozporządzenie dotyczące sposobu polowań, co ma pozwolić na to, iż do dzików będzie można strzelać przez cały rok, także do loch.
 
Nalewajk poinformował, że resort rolnictwa zmieni rozporządzenie, które pozwoli na zbiorowe polowania na terenach, na których dotychczas nie można było ich prowadzić ze względu na afrykański pomór świń. 
 
Wcześniej w resorcie środowiska odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. minister środowiska, wiceminister rolnictwa, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz wojewoda podlaski.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj