Minister zapewnia lidera AGROunii w sprawie odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Skiba PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2019,14:00 Aktualizacja: 20-12-2019,13:47
A A A

- Dostaliśmy zapewnienie, że w odstrzał dzików będzie zaangażowane ministerstwo rolnictwa - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii po spotkaniu  m.in. z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Kołodziejczak ma nadzieję, że odstrzał zostanie przeprowadzony jak najszybciej. - Istotna jest dla nas współpraca ze stroną ministerialną i weterynaryjną. Mamy nadzieję, że niedługo odbędzie się spotkanie prowadzone przez rolników, na którym podejmiemy decyzję jak radzić sobie z ASF - powiedział.

protest rolników z agrounii, polski związek łowiecki, Sylwester Marczak, odstrzał dzików, straty w uprawach

Policja szykuje wnioski do sądów o ukaranie rolników

- Policjanci wylegitymowali ponad 130 osób podczas manifestacji rolników przed siedzibą Polskiego Związku Łowiectwa w Warszawie - powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Jak przekazał w...

Lider AGROunii wskazywał, że największym zagrożeniem dla rolników jest działalność Polskiego Związku Łowieckiego.

- Bardzo problematyczne dla nas jest to, że nie ma środków skutecznego wpływu na Związek Łowiecki. W tym zakresie widzę ogromną niemoc ze strony rządu. Polski Związek Łowiecki to ostatni relikt komunizmu w państwie w pełni demokratycznym - powiedział.

Po przemówieniu Kołodziejczaka, rolnicy z AGROunii zaśpiewali "Rotę" i zgromadzenie zostało dobrowolnie rozwiązane.

Gospodarze zorganizowali protest, w ramach którego domagają się ze strony rządu intensyfikacji działań w zwalczaniu ASF. Przeszli sprzed Sejmu przed Centralną Bibliotekę Rolniczą, gdzie ich delegacja spotkała się m.in. z ministrem Ardanowskim.

Tematem spotkania były sposoby zwalczania afrykańskiego pomoru świń - przedstawiono m.in. założenia specustawy dot. walki z chorobą.

Niektóre z propozycji projektu to: zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

- Będziemy szukali sposobu, jak ewentualne uwagi ze strony organizacji rolniczej wykorzystać dla lepszego zwalczenia choroby - zapewnił szef resortu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj