Minister wylicza sukcesy rządu dotyczące rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2018,8:10 Aktualizacja: 09-12-2018,17:19
A A A

- Rolnictwo jest elementem bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności i wspólną odpowiedzialnością rządu - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podsumowując trzy lata działalności resortu pod rządami Zjednoczonej Prawicy.

Jak mówił, po raz pierwszy na wieś trafił program (500+) adresowany do całego społeczeństwa, który w znacznym stopniu wsparł i wyprowadził z biedy rodziny.

premie dla młodych rolników, prow 2014-2020, ministerstwo rolnictwa, wsparcie dla rolnictwa

Młodzi rolnicy mają dostać wyższe premie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianami w "Premiach dla młodych rolników". Planuje się zwiększyć wielkość pomocy ze 100 tys. do 150 tys. zł. Dodatkowo na poziomie krajowym mogą być wprowadzone ograniczenia...

Szef resortu przypomniał, że obecny rząd zmienił decyzje poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL, obniżając wiek emerytalny dla rolników z 67 lat. Jest obecnie taki sam, jak dla pozostałych grup społecznych: dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Ponadto w 2017 r. podniesione zostały świadczenia emerytalno-rentowe, z których skorzystało 340 tys. osób.

- Warto też wspomnieć ustawę, której oczekiwały kobiety na wsi - o kołach gospodyń wiejskich, która pozwala w sposób nieskrępowany rejestrować nowe koła, jak i adaptować do wymogów ustawy koła już istniejące - powiedział Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa mówił o pomocy rolnikom w uzyskiwaniu większych dochodów. Podkreślił, że jego zdaniem rodziny wiejskie powinny przede wszystkim uzyskiwać dochody z produkcji rolnej, niezależnie od wsparcia, jakie pochodzi ze środków unijnych czy pomocy krajowej.

- Dlatego chcemy dać możliwości łatwiejszej sprzedaży produkcji z gospodarstw i takiego zorganizowania rolników, żeby nie byli tym najsłabszym ogniwem w łańcuchu od pola - do stołu - powiedział.

[WIDEO] Konferencja prasowa ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się 6 grudnia


pomoc suszowa, pomoc de minimis, ministerstwo rolnictwa,anna szelągowska, arirm, wsparcie dla rolnictwa

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia

- Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia 2019 roku ze wglądu na wyczerpanie się limitu kwoty de minimis - poinformowała Aleksandra Szelągowska, wicedyrektor departamentu finansów ministerstwa rolnictwa. Sejmowa komisja rolnictwa...

Zaznaczył, że aby to zrealizować, uchwalona została ustawa dotycząca sprzedaży produktów przetworzonych i nieprzetworzonych przez rolników, poszerzona została możliwości zbywania żywności do sklepów, restauracji czy stołówek.

Są to bodaj najbardziej liberalne rozwiązania w Europie. Wprowadzone zostały przepisy znacznie ułatwiające produkcje w tzw. MOL-ach (czyli w zakładach produkujących żywność na małą skalę) - dodał.

- Chcielibyśmy, by rolnicy organizowali się do wspólnej działalności gospodarczej (...), by sukces rolników wynikał z ich współpracy gospodarczej, tworzenia spółdzielni rolniczej. Dlatego wprowadziliśmy ustawę o tworzeniu spółdzielni rolniczych w sposób absolutnie korzystny (...), rolnicy od całego obrotu spółdzielni, (...) nie płacą podatku dochodowego" - poinformował Ardanowski. Dodał, że od podatku od nieruchomości zwolnione są też budynki spółdzielni.

pomoc de minimis, krir, ministerstwo rolnictwa, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020

Pomoc de minimis będzie przywrócona po 1 stycznia

Udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 roku - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o pilne przekazanie informacji, jaki wpływ...

- To są znakomite rozwiązania, z których rolnicy powinni skorzystać, a nie tkwić cały czas w mentalnym przekonaniu, że wspólna działalność jest czymś złym, szkodliwym, bo taką pamiętają ją z czasów komunizmu - ocenił minister.

Od połowy października wypłacane są zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, w tym roku wypłacono 9,2 mld zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

- To jest ważna kwota, która jest na kontach rolników. W tym roku, sumując wraz z wypłatami pomocy suszowej, rolnicy dostali grubo ponad 10 mld zł. Są to środki, które pomagają w trudnych sytuacjach regulować zobowiązania, przygotowywać produkcje na następny sezon wegetacyjny i również z tego żyć - dodał.

Ardanowski, mówiąc o wypłacie rekompensat z powodu tegorocznej suszy powiedział, że dotychczas wypłacono rolnikom 1,4 mld zł i jest to chyba najwyższa pomoc, jaką otrzymali rolnicy w krajach UE.

krzysztof jurgiel, jarosław sachajko, ministerstwo rolnictwa, dymisja jurgiela

Sachajko cieszy się z dymisji Jurgiela

Odejście Krzysztofa Jurgiela ze stanowiska ministra rolnictwa było długo wyczekiwane. Mamy nadzieję, że PiS na kolejnego ministra wskaże osobę, która nie będzie się bała rewolucyjnych zmian na wsi - powiedział poseł Kukiz'15 Jarosław...
Wnioski złożyło ok. 260 tys. gospodarstw na kwotę wyższą niż 1,5 mld zł (tyle rząd przeznaczył na ten cel).

Poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 715 mln zł na pomoc suszową.

Polska jest znaczącym producentem żywności, co widać po wynikach eksportu. W tym roku wartość wywozu produktów rolnych może wzrosnąć do ok. 30 mld euro, z nadwyżką w stosunku do importu w wysokości ok. 10 mld euro.

Od 16 listopada 2015 r. do 4 grudnia 2018 r. ministerstwo rolnictwa wprowadziło 43 ustawy, w tym m.in. ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi. W tej chwili w procedowaniu jest 11 ustaw.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement