Minister rolnictwa ma pod nadzorem kolejną szkołę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2020,8:45 Aktualizacja: 29-01-2020,13:13
A A A

Zespół szkół rolniczych wchodzących w skład Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie od 1 stycznia 2021 r. trafi pod nadzór ministra rolnictwa. Będzie to już 55 placówka oświatowa w gestii resortu.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski, w obecności sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego i zastępcy Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztofa Soski podpisał już porozumienie w tej sprawie.

szkoły rolnicze, jan krzysztof ardanowski,  ministerstwo rolnictwa, bielice, samostrzel

Resort przejął od samorządu dwie kolejne szkoły rolnicze

Jan Krzysztof Ardanowski podpisał w Bydgoszczy dokument, na mocy którego powiat mogileński przekaże resortowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski szkoły rolniczej w Samostrzelu. Dzięki temu, od 2021 roku,...

Przejęcie placówki, tym razem na terenie województwa zachodniopomorskiego, stanowi uzupełnienie ogólnokrajowej sieci resortowych szkół rolniczych.

- Chcemy, żeby te szkoły stanowiły pewnego rodzaju kościec, szkielet kształcenia w zawodach rolniczych i zawodach pokrewnych. Zawód rolnika jest bardzo trudnym. Wymagania stawiane rolnictwu są coraz wyższe. Bez odpowiedniego przygotowania zawodowego rolnik nie poradzi sobie z prowadzeniem nowoczesnego gospodarstwa - zaznaczył szef resortu.

Minister powołując się na dotychczasowe doświadczenia w zarządzaniu szkołami resortowymi, zaznaczył, że coroczna ich oferta jest różnicowana w zależności od potrzeb lokalnego rynku pracy oraz predyspozycji i zainteresowań młodzieży.

Podobnie i przejmowana szkoła w Szczecinie wykorzystując swój potencjał kadrowo-dydaktyczny, stanie się ośrodkiem edukacji odpowiadającym na tego rodzaju oczekiwania.

 

szkoły rolnicze, jan krzysztof ardanowski, początek roku szkolnego, ministerstwo rolnictwa

Minister pisze do uczniów. Szkoła rolnicza to dobry wybór

"Wierzę, że uczniowie klas pierwszych szybko przekonają się, że wybór szkoły rolniczej był słuszny" - napisał w liście z okazji inauguracji roku szkolnego Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa. "To miejsce, w...

- Wiedza wyniesiona z doświadczeń rodziców, dziadków jest już niewystarczająca. Zarówno do rolnictwa, jak i ogrodnictwa wchodzą nowe techniki i technologie, wszystko to co nazywamy rolnictwem precyzyjnym. Podejmowanie decyzji coraz częściej wspomagane jest przez sztuczną inteligencję, satelity, drony. Stosowane jest precyzyjne nawożenie i środki ochrony roślin tylko w takich ilościach, jakie są niezbędne, tak aby chronić środowisko. To wszystko wymaga niezbędnej specjalistycznej wiedzy - zaznaczył Ardanowski.

- Te placówki, które ministerstwo przejmuje i będzie przejmować mają być najlepszymi szkołami rolniczymi w Polsce. Widać, że zainteresowanie szkołami przejmowanymi przez resort wyraźnie rośnie, a to oznacza, że rośnie zaufanie do kształcenia w nich - podkreślił szef resortu.

W ogólnokrajowej sieci resortowych szkół rolniczych są już 54 szkoły.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement