Minister odpiera zarzuty opozycji w sprawie skupu jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2020,8:10 Aktualizacja: 14-02-2020,8:16
A A A

- Rolnicy pozostawieni zostali sami sobie, państwo będzie im pomagało - mówił w czwartek w Sejmie minister Jan Krzysztof Ardanowski odpowiadając na zarzuty posłów opozycji w sprawie udzielenia gwarancji spółce "Eskimos" na skup jabłek.

Posiedzenie komisji rolnictwa zostało zwołane na wniosek posłów PO-KO i poświęcone było m.in. pomocy finansowej udzielonej w formie gwarancji przez podległy ministerstwu rolnictwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla "Eskimosa" i spółdzielni mleczarskiej Bielmlek.

eskimos, interwencyjny skup jabłek, kowr, ministerstwo rolnictwa

Eskimos nie spłacił 100 mln zł kredytu. Śledztwo w sprawie skupu jabłek

Prokuratura Rejonowa w Warszawie - po zawiadomieniu CBA - przeprowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości podczas zorganizowanego przez ministerstwo rolnictwa interwencyjnego skupu jabłek. Prywatna firma Eskimos S.A., wskazana przez resort Jana...

Uzasadniając ten wniosek, posłanka Dorota Niedziela (KO PO) podkreśliła, że interwencja rządowa miała złamać zmowę cenową. Na jesieni 2018 r. resort zapowiedział "zdjęcie" z rynku 500 tys. ton jabłek po cenie 25 groszy za kg (zakłady przetwórcze proponowały sadownikom 10 gr za kg jabłek).

Do tego celu wybrano bez przetargu firmę Eskimos, która - jak mówiła Niedziela - nigdy nie zajmowała się skupem i przerobem jabłek. Spółka potrzebowała rządowych gwarancji na zaciągnięcie 100 mln zł kredytu na skup w Banku Ochrony Środowiska. Gwarancji - bez zabezpieczenia ze strony spółki Eskimos - udzielił KOWR.

Niedziela zauważyła, że na pytania posłów opozycji minister odpowiadał, iż gwarancja "nie stanowi żadnego ryzyka dla Skarbu Państwa, a całe ryzyko biznesowe związane z prowadzoną działalnością pozostaje po stronie firmy". - Okazało się, że już w styczniu br. z tytułu pomocy dla Eskimosa Skarb Państwa wypłacił już ponad 100 mln zł - zaznaczył.

Posłanka KO PO poinformowała, że 20 lutego 2019 r. klub PO złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek o przeprowadzenie czynności sprawdzających dotyczących skupu jabłek. Jak mówiła, okazało się wtedy, że CBA już od stycznia 2019 r. prowadzi takie czynności.

sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek, przetwórstwo owoców, spółka eskimos

Eskimos nie zapłacił za jabłka? Skupujący donoszą do prokuratury

W październiku Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa ogłosił pomoc dla sadowników. Skup większych ilości jabłek miała koordynować spółka Eskimos. Już wówczas branża uznała, że to dziwny wybór, a teraz wielu...

Dodała, że działania CBA mają zakończyć się w końcu lutego br. CBA poinformowała także, że skierowała do prokuratury okręgowej w Warszawie "zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa".

W styczniu - jak mówiła Niedziela - KOWR poinformował, że przekazał 100 mln 820 tys. zł do BOŚ z tytułu gwarancji. Ponadto w ramach zastawu przejął na własność od spółki Eskimos przecier jabłkowy, sok, destylat, przecier jabłkowy, i alkohol etylowy.

Minister odpowiadając na zarzuty sformułowane we wniosku stwierdził, że uruchomienie mechanizmu pomocy dla rolników jest sprawą skomplikowaną, bo zastaliśmy stan prawny, który de facto uniemożliwia udzielenie ze strony państwa pomocy rolnikom.

Wyjaśnił, że w 2018 roku wystąpił wyjątkowy urodzaj jabłek i sadownicy mieli kłopoty z zagospodarowaniem jabłek tzw. przemysłowych. Przetwórcy wówczas zaproponowali ich skup, ale po niezwykle niskiej cenie - 10 groszy za kg.

jan krzysztof ardanowski, rozwój rolnictwa, produkcja żywności

Minister nie sądził, że doczeka takich czasów. Nakręcają ludzi na rolników

- Rolnikom należy się szacunek, ale rolnicy muszą tłumaczyć społeczeństwu, jaka jest ich rola - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wskazał, że rolnictwo jest fałszywie przedstawiane jako dział gospodarki, który szkodzi...

Sadownicy zwrócili się więc do ministerstwa z prośbą o pomoc. - Rozproszeni sadownicy, nie do końca ze sobą współpracujący, stanęli przed dyktatem kilku wielkich firm, które miały "poukładany" rynek - tłumaczył Ardanowski.

Jak zauważył, w UE nie ma pojęcia "interwencja rynkowa" poza nielicznymi przykładami np. w przypadku znacznego spadku cen zbóż czy mleka w proszku.

- Państwo więc nie może pomagać, jedyne co można czynić to znaleźć firmę, która zgodzi się na skup jabłek w ramach normalnej działalności gospodarczej, przetworzyć produkt i jego sprzedać w ramach swojego rachunku ekonomicznego. Trudno jest znaleźć takie firmy na rynku poukładanym - powiedział.

Dodał, że spółka giełdowa "Eskimos" nie była mu znana.

Spółka podjęła się skupu w takiej ilości owoców aby ustabilizować rynek. - Okazało się, że wystarczyło "zdjąć z rynku" ok. 5 proc. i ceny wzrosły nie tylko 25 groszy/kg - czego oczekiwali rolnicy, ale nawet do 35-40 gr/kg - tłumaczył szef resortu. Jego zdaniem mechanizm zadziałał, cena wzrosła, a rolnicy otrzymali pieniądze.

janusz wojciechowski, strategia Od pola do stołu, parlament europejski, produkcja ekologiczna

Strategia "Od pola do stołu". Rolników czekają duże zmiany

Znaczne ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów oraz antybiotyków, a także przestawienie produkcji na ekologiczne tory - takie zmiany dla rolników zapowiedział w PE Janusz Wojciechowski, unijny komisarz...

- Toczy się walka o to, by kolejny minister nie ważył się takiego mechanizmu zastosować", bo narusza interesy firm i stąd ta dyskusja - ocenił.

- Wiem o różnych postępowaniach, nawet cieszę się, że one się toczą, bo mechanizm musi być poprawiany, by kolejni ministrowie podejmowali decyzje zgodnie z prawem. Dlatego poleciłem przygotować procedury, których nie było w 2018 r., w jaki sposób KOWR, mógł udzielać takiej pomocy - zapowiedział Ardanowski.

Głos zabrał członek zarządu spółki "Eskimos" Leszek Słaboński, który wyjaśnił, że firma działa na rynku rolnym od ponad 20 lat skupując warzywa i owoce. Potwierdził, że KOWR przejęła od firmy wyprodukowane towary, bo miał takie prawo, ale dlaczego to zrobił  - "Eskimos" nie wie.

Poinformował, że zgodnie z wyceną robioną przez różne instytucje wartość towaru kształtuje się w granicach 70-200 mln zł, w zależności od metody wyceny.

Zapewnił, że firma prowadziła skup dla pieniędzy. - Podjęliśmy ryzyko współpracy z instytucjami państwowymi i ponieśliśmy tego konsekwencję (... ) ja już więcej takich transakcji robić nie będę - zapowiedział Słaboński.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj