Minister nie ma dobrych wieści. Ceny żywności mogą jeszcze rosnąć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2022,14:15 Aktualizacja: 21-09-2022,14:22
A A A

Jeśli nie zatrzymamy wzrostu cen energii, to ceny żywności mogą jeszcze rosnąć - mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że należy być natomiast spokojnym o ceny surowca rolnego.

Pytany, jak długo będą żywność będzie drożeć, szef resortu powiedział: - Niestety, ceny żywności są uzależnione od wielu czynników. Ceny surowca rolnego już wzrosły i będą może rosły, ale bardzo niewiele. Tutaj należy być spokojnym.

KOWR, Marcin Wroński, eksport żywności, sprzedaż towarów rolno-spożywczych

Eksport artykułów rolno-spożywczych nie zwalnia tempa

25,9 mld euro wyniosły wpływy z eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w okresie 7 miesięcy br. - były o 25,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównie sprzedawano mięso drobiowe i papierosy - poinformował KOWR. Zdaniem Marcina...

Natomiast ogromny niepokój - jak przyznał - budzą ceny energii. - I to jest też kolejne źródło, które może powodować wzrost cen żywności - stwierdził w Programie I Polskiego Radia.

Kowalczyk wyraził nadzieję, że Komisja Europejska na wniosek Polski będzie zajmować się maksymalnymi cenami energii elektrycznej, gazu. - Jeśli tego nie zatrzymamy (wzrostu cen - PAP), to mogą rosnąć jeszcze ceny żywności - ocenił.

Wicepremier powiedział, że pod koniec września ministrowie energii państw UE będą debatować w tej sprawie. Polskę będzie reprezentować Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej, ograniczenie dochodów producentów energii elektrycznej oraz opłata solidarnościowa od nadwyżek zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii - to przedstawione niedawno pomysły Komisji Europejskiej na obniżenie cen energii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu