Milion na zatrzymanie wody. Mała retencja jest bardzo ważna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2017,15:20 Aktualizacja: 10-01-2017,15:32
A A A

Po panujących w ostatnich latach suszach, które przetrzebiły uprawy, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważna jest dla rolnictwa tzw. mała retencja. Zatrzymywać wodę będą próbowały samorządy w województwie zachodniopomorskim.

Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa - zachęcając do działań - ujawnił, że mimo dobrych warunków naturalnych, w Polsce retencjonujemy tylko ok. 4 mld m sześc. wody, czyli zaledwie 6,5 proc. średnich rocznych odpływów. Zwrócił ponadto uwagę na implementację ramowej dyrektywy wodnej do prawa polskiego, co wymusi realizację zadań związanych z gromadzeniem wody.

drogi dojazdowe do pól, inwestycje, pieniądze, małopolskie

Drogi rolnicze i mała retencja za 9,5 mln

Gminy i inni właściciele gruntów z terenu województwa małopolskiego mogą starać się o znaczne dofinansowania na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól, a także m.in. na stworzenie lub renowację...

- Nowe prawo wodne przyniesie opłaty związane z wodami opadowymi i roztopowymi. Jeżeli będziemy posiadali systemy zamknięte, to koszty będą mniejsze. Jeśli nie poczynimy inwestycji, to na pewno budżety gmin te opłaty odczują. Czasu pozostało niewiele, zachęcam by już dziś pomyśleć o przyszłości. Dajemy możliwość budowy urządzeń, a więc dbania o państwa rozwój - mówił wicemarszałek.

Na myśli miał zabezpieczone przez samorząd województwa środki w wysokości 1 mln zł, które mają zostać przeznaczone na dotacje przy budowie bądź renowacji zbiorników służących gromadzeniu wód w okresie ich nadmiaru i uwalnianiu w czasie niedoboru. Inwestycje służą ochronie i poprawie jakości gruntów, poprawie bilansu wodnego, zapobieganiu suszom. Szczególnie ważne są dla rolnictwa czy sadownictwa.

Dzięki zawartemu porozumieniu również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - na bazie listy rankingowej - udzieli dofinansowania na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości. Każda ze stron umożliwia dofinansowanie do 30 proc. wartości inwestycji (do 150 tys. zł). Nabór wniosków w tej sprawie trwa do końca stycznia.
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lasy

W lasach będą gromadzić wodę

Do 2022 roku w lasach mają być zrealizowane projekty retencyjny i przeciwpowodziowy, a do 2019 r. projekt pożarowy. Podpisano właśnie odpowiednie umowy w tej sprawie. Stronami zawartego porozumienia są: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i...

Tyle samo czasu samorządy mają na staranie się o wsparcie budowy lub przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych. - Zachęcam do aplikowania o te środki. Będzie można łączyć finansowanie z FOGR z PROW. Dzięki temu wsparcie sięgnie blisko 80-90 proc. realizowanych przez państwa inwestycji. Jest więc szansa na olbrzymie środki, być może nawet 20 mln zł, które uruchomimy na początku 2018 r. - zachęcał samorządowców Jarosław Rzepa.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie w 2016 r. w ramach tego zadania zrealizował 23 odcinki dróg o łącznej długości ponad 37 km. Od 1999 roku przebudowano 1250 km tras dojazdowych do gruntów rolnych w regionie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu