Miliardy złotych pójdą na inwestycje energetyczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2015,8:45 Aktualizacja: 15-10-2015,9:28
A A A

W latach 2014-2020 na inwestycje energetyczne trafi blisko 12 mld zł z funduszy UE, które będą w dyspozycji Ministerstwa Gospodarki - poinformował wicepremier Janusz Piechociński.

Szef resortu podkreślił, że fundusze UE na lata 2007-2013 były "wielkim impulsem rozwojowym polskiej gospodarki". - Impuls, który zmienił w sposób istotny nasze szeroko rozumiane bezpieczeństwo, nie tylko te rozumiane w kategoriach infrastruktury. Choćby w obszarze polityki gazowej, zmienił jednoznacznie rynek - zaznaczył wicepremier.

energia elektryczna, bezpieczeństwo dostaw energii, sieć energetyczna

Polska energetyka potrzebuje szybko rynku mocy. To kwestia bezpieczeństwa

Eksperci uważają, że niedawne ograniczenia w dostawach prądu unaoczniły, że polska energetyka potrzebuje rynku mocy, czyli mechanizmu umożliwiającego pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w każdej sytuacji. Polskie Sieci...

Przypomniał, że wartość środków unijnych, za które odpowiadało MG, na projekty energetyczne z programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 sięgała 6,7 mld zł. Podpisano 898 umów o dofinansowanie UE na kwotę ponad 6,6 mld zł.

Piechociński zauważył, z pieniędzy UE dofinansowano 23 ważnych projektów związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski. Wybudowano 145 km sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej wysokich napięć, 361 wiatraków OZE, ponad 1 tys. km gazociągów przesyłowych oraz prawie 400 km elektroenergetycznych sieci przesyłowych, a także zwiększono o miliard metrów sześciennych pojemności magazynowe podziemnych magazynów gazu.

- Przeprowadzono także termomodernizację 560 budynków użyteczności publicznej oraz wymieniono 14 tysięcy transformatorów na bardziej efektywne energetycznie - dodał minister gospodarki.

Zdecydowana większość transformatorów, a także prac w zakresie elektroenergii i gazownictwa została zrealizowana przez polskie firmy.

Puławskie Azoty zyskają większe bezpieczeństwo energetyczne

Elektrownia Puławy Sp. z o. o. uzyskała prawomocną decyzję środowiskową. Dokument jest warunkiem koniecznym do otrzymania pozwolenia na budowę, a tym samym kamieniem milowym w procesie realizacji inwestycji. Grupa Azoty informuje, że program...

Program "Infrastruktura i Środowisko" to największe źródło funduszy UE dla Polski na inwestycje w latach 2014-2020, o wartości 27,4 mld euro. Pieniądze te będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności. Wkład krajowy do programu wyniesie 4,85 mld euro. W sumie cały budżet to 32,26 mld euro.

Program będzie wspierał m.in. rozwój infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą. Po unijne wsparcie będą mogły sięgnąć samorządy i przedsiębiorcy, głównie duże firmy. Większy niż dotąd nacisk będzie położony m.in. na redukcję emisji.

Ok. 1 mld 828 mln euro ma trafić na projekty związane z niskoemisyjną gospodarką. Wsparcie dla przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu wyniesie ponad 3,5 mld euro.

Na rozwój infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, lotniczego, transport intermodalny, morski i śródlądowy przeznaczono ponad 9,5 mld euro. Dofinansowanie UE inwestycji w infrastrukturę drogową miast sięgnie ponad 2,9 mld euro.

Projekty kolejowe będą mogły liczyć na ok. 5 mld euro, a przedsięwzięcia związane z rozwojem niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach na ponad 2,3 mld euro.

Na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego trafi blisko 1 mld euro, a na projekty dotyczące ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego ok. 467 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement