MFW: polska gospodarka rozwija się dobrze, lecz są zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2016,15:00 Aktualizacja: 05-07-2016,15:24
A A A

Udostępniony we wtorek raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego głosi, że polska gospodarka przechodzi okres silnego wzrostu, lecz pewne czynniki zewnętrzne polityki oraz osłabienie instytucji mogą nieść zagrożenia.

"Bezrobocie szybko zmalało, a gospodarka Polski funkcjonuje przy niemal pełnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego. Prognozowany wzrost w roku 2016 utrzyma dobre tempo, a w roku następnym przyśpieszy do 3,7 proc. w następstwie intensywnej konsumpcji, którą wsparł rządowy program świadczeń na dzieci; w perspektywie średniookresowej wzrost gospodarczy będzie umiarkowany" - czytamy w komunikacie.

jan szyszko, obieg zamknięty, recykling, biomasa, tereny niezurbanizowane

Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla wsi

Polska ma ogromne szanse, aby tereny niezurbanizowane stały się wzorem dla Europy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym - przekonywał na Pomorzu Zachodnim minister środowiska Jan Szyszko. Podczas briefingu w Tucznie szef resortu podsumował...

Pod koniec 2017 roku inflacja powinna zbliżyć się do poziomu, który Narodowy Bank Polski wyznaczył sobie jako cel; zwiększyły się jednak czynniki ryzyka - głosi raport MFW.

Czynniki zewnętrzne to m.in. słaby wzrost gospodarczy w strefie euro połączony z dużym niepokojem na rynkach finansowych oraz spowolnienie gospodarek wschodzących, które może dotrzeć też do Polski - wylicza fundusz.

Według MFW wewnętrzne czynniki ryzyka, takie jak "kontrowersyjne inicjatywy polityczne", mogą pogorszyć nastroje inwestorów i podkopać wzrost gospodarczy. W perspektywie długofalowej czynnikiem ryzyka jest też szybko starzejąca się populacja.  

Według MFW polski sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany, ale spada jego rentowność. Ponadto "propozycje przewalutowania kredytów denominowanych w obcych walutach na złotówki - o ile zostaną wprowadzone w życie - mogą zachwiać finansową stabilnością (sektora) i w jeszcze większym stopniu nadwerężyć zaufanie rynku" - czytamy w komunikacie.

W ramach obowiązkowego przeglądu gospodarczego państw członkowskich (artykuł IV statutu MFW) eksperci Funduszu odwiedzają co rok poszczególne kraje, spotykają się z przedstawicielami rządu, banku centralnego i wybranych instytucji, zbierają informacje, a następnie analizują sytuacją gospodarczą państw członkowskich. Po powrocie do kwatery głównej personel (MFW) przygotowuje raport stanowiący podstawę do dyskusji Dyrektorów Wykonawczych Funduszu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj