Maszyny kupione do usług są tylko do usług. Resort odpowiada KRIR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2019,13:00 Aktualizacja: 22-07-2019,13:23
A A A

Ministerstwo rolnictwa nie pozostawia wątpliwości. Maszyny nabyte w ramach dotowanej operacji "Rozwój przedsiębiorczości-rozwój usług rolniczych" nie powinny być wykorzystywane w gospodarstwach kupujących.

Interwencję w tej sprawie - o czym pisaliśmy w maju - podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Dociekała, czy rolnik, który podpisał umowę w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" - typ operacji "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" w ramach PROW 2014-2020, może zakupionym w ramach dofinansowania sprzętem wykonywać pracę (usługi wewnętrzne) we własnym gospodarstwie rolnym.

krir, armimr, działanie Rozwój usług rolniczych, zakup sprzętu rolniczego, usługi wewnętrzne

Dwa parki maszyn w gospodarstwie? KRIR: to absurd!

Rolnicy, którzy kupili z dofinansowaniem maszyny w ramach działania "Rozwój usług rolniczych" słyszą od urzędników, że nie mogą ich używać we własnych gospodarstwach. Ostatecznie na ten temat ma się wypowiedzieć...

Urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informowali bowiem beneficjentów, czyli rolników, że działanie to jest niedopuszczalne.

Zdaniem KRIR "taka sytuacji doprowadza do absurdu, kiedy to rolnik posiadający odpowiedni do prac polowych sprzęt zmuszony byłby do korzystania z usług w innej firmie lub do posiadania drugiego zestawu maszyn do pracy w swoim gospodarstwie".

Wygląda jednak na to, że w tej sytuacji dwa parki maszyn należy mieć. Jak bowiem wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie izb resort rolnictwa, wsparcie udzielane na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług rolniczych.

"Zgodnie z treścią PROW 2014-2020, przedsiębiorca ubiegający się o przyznanie pomocy deklaruje obowiązek dokumentowania świadczenia usług rolniczych, co związane jest z zabezpieczeniem przed ryzykiem tworzenia sztucznych warunków w celu uzyskania wsparcia. Obowiązek złożenia powyższej deklaracji wynika z konieczności wyeliminowania możliwości zakupu przez beneficjentów maszyn rolniczych, które przede wszystkim będą używane we własnym gospodarstwie, a nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej zapewniającej dochód" - tłumaczy ministerstwo.

Przypomina też, że pomoc przyznawana w tym zakresie ma charakter de minimis. Tym samym udzielana jest w oparciu o spełnienie warunków wynikających z przepisów unijnych dotyczących takiego wsparcia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu