Małopolska walczy ze smogiem. Tysiące pieców do wymiany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2017,7:50 Aktualizacja: 29-09-2017,10:33
A A A

W połowie maja samorząd województwa małopolskiego wystosował do szefów sklepów budowlanych z całego regionu apel, aby ci wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą antysmogową, która od 1 lipca obowiązuje na terenie całego regionu.

List przyniósł skutek. Pracownicy jednej z największych sieci marketów budowlanych uczestniczyli w szkoleniach przybliżających najważniejsze zmiany wprowadzone przez uchwałę antysmogową, a trzy inne wyraziły wolę współpracy.

uchwała antysmogowa, prawo, przepisy, smog, uchwała antysmogowa dla Małopolski

Tak Małopolska chce rozprawić się ze smogiem

Wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski. Jednym z jej założeń jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji - tzw. norm ekoprojektu....
- Ogromnie cieszy mnie pozytywny odzew ze strony marketów budowlanych. To pokazuje, że nie jest im obca troska o środowisko i zdrowie mieszkańców. Jeżeli ich deklaracje przełożą się na konkretne działania i wycofanie z oferty niewłaściwych pieców, to będzie to nasz wspólny, ogromny sukces - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

- To w tych sklepach mieszkańcy najczęściej kupują nowe urządzenia do ogrzewania. I już tam powinni otrzymać informację o obowiązujących regulacjach w zakresie paliw i urządzeń. Mam nadzieję, że te pierwsze deklaracje współpracy wywołają efekt lawiny i niebawem kolejne sklepy i hurtownie mające w ofercie jakiekolwiek piece i kominki zgłoszą się do nas z informacją, że wycofują ze sprzedaży urządzenia niezgodne z normami ekoprojektu i uchwały antysmogowej - dodał Kozak.

Apel trafił do pięciu największych sieci marketów budowlanych w regionie: Castoramy, OBI, BricoMarche, PSB Mrówka i Leroy Merlin.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem

Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. - Wierzymy, że jeśli będziemy kontynuować politykę wspierania...
"Z najbardziej pozytywnym przyjęciem spotkał się w Castoramie. Kupując kocioł w sklepach tej sieci klienci mogą mieć pewność, że jest on zgodny z normami ekoprojektu i uchwały antysmogowej" - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Oprócz tego tamtejsi pracownicy uczestniczyli już w szkoleniu prowadzonym przez pracowników urzędu marszałkowskiego, które dotyczyło zasad dofinansowania do wymiany kotłów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dlaczego uchwała antysmogowa jest tak ważna? Osiemnaście z dwudziestu dwóch najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Osiem z nich to miasta z Małopolski. Nic dziwnego, skoro w regionie używa się ok. 540 tys. kotłów na paliwa stałe, które mają ponad 5 lat. Niestety każdego roku przybywa 12 tys. pozaklasowych, najgorszych kotłów, które emitują szkodliwe pyły, w tym rakotwórczy benzo(a)piren.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu