Magazyny Elewarru zostaną rozbudowane. To będzie Spichlerz Północy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2022,14:20 Aktualizacja: 18-11-2022,14:50
A A A

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił Henryk Koawlczyk, minister rolnictwa.

- To ważne, bo tutaj są duże gospodarstwa towarowe, produkujące wiele zbóż. To ważne ze względu na odległość do portów Morza Bałtyckiego. Inwestycja jest też istotna po to, by Polska pomagała w eksporcie ukraińskim rolnikom - mówił wicepremier w Bartoszycach.

Elewarr, eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej, handel ziarnem, Krajowa Grupa Spożywcza

Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej

Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to jeden z większych sukcesów, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach - podkreślił Hubert Grzegorczyk, prezes zarządu. W październiku...

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych powiedział, że w Polsce północno-wschodniej infrastruktura Elewarru była przez lata niedoinwestowana i dlatego potrzebne są nakłady.

- Stąd pomysł na Spichlerz Północy. Ma wykorzystać potencjał znajdujący się w województwie warmińsko- mazurskim. Oddział Elewaru w Malborku ma swej gestii, oprócz miejscowego magazynu, także obiekty w Bartoszycach, Braniewie, Ornecie i Pieniężnie. W latach 2023-27 na rozbudowę i modernizację magazynów przeznaczonych zostanie 250 mln zł - mówił wiceszef resortu.

Jak wskazał, jest to przełomowe działanie, ponieważ polscy rolnicy będą podejmować współpracę z polską spółką, która będzie ich traktować po partnersku. Dodał, że obecnie z Elewarem współpracuje 2,5 tys. rolników z woj. warmińsko-mazurskiego, a dzięki zwiększeniu powierzchni magazynowej liczba może się podwoić.

Hubert Grzegorczyk, prezes spółki Elewarr powiedział, że inwestycja przyczyni się także do usprawnienia technologii. - Jako Elewarr będziemy mogli wchodzić w nowe obszary działania rolnictwa, np. prowadzenie intensywnego skupu kukurydzy. Nasze elewatory w Bartoszycach i Pieniężnie nie mają takich zdolności technologicznych - dodał.

Wskazał, że większa powierzchnia magazynowa zostanie także przeznaczona pod rezerwy strategiczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju. - Zapewni zwiększenie eksportu, przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i ożywienia terenów popegeerowskich - ocenił szef spółki.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!