Lewica: miliard złotych rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karol Kostrzewa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2021,13:25 Aktualizacja: 09-04-2021,19:51
A A A

Przeznaczenie 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli zakłada przygotowany przez Lewicę projekt noweli ustawy w sprawie ubezpieczeń rolniczych.

Na konferencji w Sejmie Marcin Kulasek, poseł i członek komisji rolnictwa przekonywał, że PiS zawiodło polską wieś.

- Nie rozwiązało żadnego problemu, który zostawili im poprzednicy, ASF jak rujnował tak rujnuje hodowców, brakuje całościowej wizji walki z suszami (...). Nie rozwiązali też starego problemu związanego z ubezpieczeniem upraw i hodowli - mówił.

Ubezpieczenia Pocztowe, Bank Pocztowy, ubezpieczanie upraw, ubezpieczenia upraw z dopłatami rządowymi,

Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczynają sprzedaż dotowanych ubezpieczeń rolnych

1 kwietnia Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatami z budżetu państwa. Od tego dnia rolnicy którzy uzyskali płatności bezpośrednie do gruntów rolnych będą mogli spełnić ustawowy obowiązek ubezpieczenia...

Polityk podkreślał, że uprawa roli wiąże się z ryzykiem wystąpienia np. suszy czy gradobicia, co może zniweczyć wielomiesięczny trud rolnika. Mówił, że lepszym rozwiązaniem niż jednorazowa zapomoga jest dobrze zorganizowany system ubezpieczeń upraw i hodowli. - I to proponuje Lewica - podkreślił.

Wskazywał, że system dopłat państwa do ubezpieczeń upraw i hodowli ma tylko jedną wadę - co roku chętnych do skorzystania ze wsparcia jest więcej niż pieniędzy w budżecie na ten cel.

- Czasami rząd łaskawie znowelizuje budżet i dorzuci 100 czy 200 milionów złotych, a czasami nie. Lewica proponuje rozwiązanie tego problemu - wpisanie do ustawy z 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stałej kwoty przeznaczanej co roku na realizację tej ustawy - powiedział Kulsek.

Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali, ubezpieczenia upraw rolnych, Concordia, likwidacja szkód,

Concordia rusza z ubezpieczeniami upraw

15 marca 2021 r. Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna proces odnowień ubezpieczeń upraw. Z oferty będą mogli skorzystać klienci, którzy w minionym roku wiosną lub jesienią zabezpieczyli swoje uprawy w Concordii.   Oferta...

Wyjaśnił, że według propozycji Lewicy stała kwota na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli powinna być wyliczana według wzoru: wartość jednolitej płatności obszarowej razy liczba hektarów gruntów ornych w Polsce podzielona przez 7.

Poseł mówił, że przy obecnej wysokości jednolitej płatności obszarowej ten wzór gwarantuje rolnikom 1 mld zł.

Jak mówił, to uczciwa oferta dla rolników ze strony państwa. - Do tej pory rolnicy nigdy nie wiedzieli, czy państwa da im 400 milionów na dopłaty czy 600. Czy w środku roku dorzuci kolejne 100 milionów czy nie. Bywało różnie. Za każdym razem mało - mówił polityk Lewicy.

Przekonywał, że jeżeli propozycja wejdzie w życie rolnicy będą pewni pomocy ze strony państwa, a państwo zaoszczędzi na jednorazowych zapomogach wypłacanych np. po każdym większym gradobiciu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj