Leśnicy z Pomorza Zachodniego sprzedali najcenniejsze drewno

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2017,15:50 Aktualizacja: 11-02-2017,16:54
A A A

Ponad 1,5 tys. metrów sześciennych najlepszego drewna sprzedała w XXV Submisji Drewna Cennego i Tartacznego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. Wartość sprzedanego w przetargu ofertowym drewna to prawie 4 mln zł.

W tym roku leśnicy sprzedali całe oferowane drewno takich gatunków jak dąb, buk i jawor. Nabywców nie znalazło jedynie blisko dziewięć metrów sześciennych drewna olchowego, jesionowego i brzozowego.

lasy państwowe, drewno, pozyskiwanie drewna, opał, konrad tomaszewski, jan szyszko

Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

Lasy Państwowe odgrywają dużą role w zagospodarowaniu terenów niezurbanizowanych, są wzorem zrównoważonego rozwoju. Mogą one tworzyć miejsca pracy dla ludności wiejskiej - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Polskie Lasy Państwowe...

Do szczecińskiej RDLP wpłynęło łącznie 14 ofert zakupu z Polski, Niemiec, Czech i Estonii. Najwyższą cenę osiągnęło drewno dębowe kupione przez estońską firmę, która zapłaciła za metr sześcienny ponad 6,7 tys. zł. To najwyższa cena uzyskana za metr surowca w 25-letniej historii szczecińskiej submisji.

Średnio za metr sześcienny dębiny udało się uzyskać nieco ponad 2,8 tys. zł, a drewna jaworowego ponad 2,7 tys. zł. To z kolei najwyższe średnie ceny za metr surowca, jakie odnotowano w historii submisji.

Jak powiedział Stanisław Bieniaś z wydziału marketingu szczecińskiej RDLP, cena dębu to wynik dobrej koniunktury, na którą wpływa m.in. ograniczona ilość tego surowca i rosnąca moda na dębowe meble, podłogi, czy inne przedmioty użytkowe. W następnych latach cena dębu zapewne pójdzie jeszcze w górę - przewiduje.

- Najdroższe drewno przeznaczane jest na produkcję forniru, czyli okleiny. Z metra sześciennego surowca powstaje około 700 metrów kwadratowych forniru. Przyklejony na płyty lub lite drewno, ale gorszej jakości, fornir daje elegancki wygląd, co kosztuje - dodał Bieniaś.

wycinka drzew, drewno, rolnicy, prawo, przepisy, wycięcie drzewa na posesji

W tym przypadku rolnik może wyciąć drzewo bez konsekwencji

Rolnicy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, jedynie wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym. Od 1 stycznia osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu...

Zainteresowani kupnem jesiona płacili w tegorocznej submisji za metr sześcienny średnio 972 zł, za buk trzeba było zapłacić 663 zł, brzozę 490 zł, a olchę 660 zł.

Cały surowiec wystawiony na submisji wybrany został spośród drewna pozyskanego w cięciach planowych. Przed zakupem nabywcy mogli obejrzeć drewno na placach, gdzie było składowane i złożyć konkretne oferty.

Wartość nieco ponad 1,5 tys. metrów sześciennych sprzedanego surowca z wliczoną opłatą spedycyjną, to prawie 4 mln zł.

Submisja organizowana przez RDLP w Szczecinie jest najstarszą submisją drewna cennego w kraju.

Obszar RDLP w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województwa zachodniopomorskiego oraz części lubuskiego i wielkopolskiego. Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDLP to 659 tys. ha.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu