Leśnicy ożywiają pola. Kuropatw wreszcie jest coraz więcej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2017,10:15 Aktualizacja: 22-11-2017,10:26
A A A

1120 kuropatw wypuścili w pobliżu śródpolnych zadrzewień i zakrzewionych miedz przedstawiciele Nadleśnictwa Konstantynowo z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Populacja kuropatw, które niegdyś stanowiły nieodłączny element polnych ekosystemów, została mocno przetrzebiona. Powodów jest kilka - przybyło m.in. drapieżników jak lisy, kuny czy jenoty, a rolnictwo bardzo zmieniło się - stosuje się więcej środków chemicznych i wycina zadrzewień śródpolnych.

kuropatwa, Polski Związek Łowiecki, koła łowieckie

Związek łowiecki po latach stawia na kuropatwy

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego ogłosił konkurs na "Program poprawy warunków bytowania oraz reintrodukcji kuropatwy". Jest on skierowany do kół łowieckich.   Kiedyś kuropatwa była najliczniejszym w...

Dlatego potrzebna jest pomoc człowieka w utrzymaniu tego tradycyjnego gatunku i przywróceniu go do wiejskiego krajobrazu. Rękawice w tym temacie podjęli leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo, którzy program ratowania kuropatwy wraz z programem "Ożywić pola" rozpoczęli już w 2006 r. Działania przynoszą efekty, bo z corocznych inwentaryzacji wynika, że liczebność ptaków zaczęła w końcu rosnąć.

W tym roku leśnicy wypuścili aż 1120 kuropatw. Przeprowadzą również działania na rzecz warunków ich bytowania. - Zasadzą drzewka niskopienne oraz krzewy w remizach i zadrzewieniach śródpolnych. Zostanie zakupiona również karma, wykładana przez pracowników PZŁ. Planuje się także budowę budek i podsypów oraz redukcję drapieżników, głównie lisów - wskazuje Mateusz Giełda-Pinas z Nadleśnictwa Konstantynowo

Tegoroczna akcja została dofinansowana przez samorządy z Poznania, Kościana, Dopiewa i Brodnicy, a także Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. W serwisie informacyjnym Lasów Państwowych czytamy, że nadleśnictwa z różnych regionów Polski od wielu lat podejmują różne działania na rzecz ratowania gatunków zagrożonych, w tym kuropatwy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement