Lekarze weterynarii badają na granicy zwierzęta przywożone z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2022,10:40 Aktualizacja: 08-03-2022,10:48
A A A

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa.

Ministerstwo wyjaśniło, że wspólnie z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną także w głębi kraju organizowane są badania kliniczne, wszczepianie transponderów oraz szczepienie zwierząt przywożonych z Ukrainy.

Główny Inspektorat Weterynarii, przemieszczanie zwierząt z Ukrainy, MRiRW, fretki

MRiRW: Ukraińcy będą mogli łatwiej wwieźć do Polski zwierzęta

Ukraińscy właściciele psów, kotów i fretek będą mogli łatwiej je przewieść przez polską granicę - wynika z informacji resortu rolnictwa. Główny Inspektorat Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania...

"Inspekcja Weterynaryjna przypomina, że niekontrolowany przywóz zwierząt do Polski grozi poważnym wzrostem ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych u zwierząt lub ludzi (tzw. chorób odzwierzęcych), które nie występują już w Polsce lub na dużym jej obszarze, a występują m.in. za naszą wschodnią granicą. Mogą to być również choroby, mające katastrofalne skutki dla hodowli zwierząt lub dzikiej fauny" - wskazało MRiRW.

24 lutego, czyli pierwszego dnia zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, wdrożone zostały specjalne procedury wjazdu na teren Polski uchodźców wraz ze swoimi zwierzętami domowymi, w tym psami, kotami i fretkami, w liczbie do 5 sztuk.

"Działania polskiej służby weterynaryjnej zostały, z polskiej inicjatywy, zsynchronizowane z innymi państwami członkowskimi UE oraz KE. Mają one na celu połączenie jak najbardziej płynnego przemieszczania się ludności z kraju objętego konfliktem zbrojnym z zapewnieniem możliwie najwyższego w tych warunkach poziomu zabezpieczenia epizootycznego i epidemiologicznego Polski i innych państw UE" - dodaje resort.

Związek Sadowników RP, Mirosław Maliszewski, pomoc dla uchodźców z Ukrainy, wsparcie dla sadowników

Rolnicy przyjmują uchodźców. Powinni być objęci pomocą

Rolnicy powinni być objęci pomocą dla uchodźców z Ukrainy - apeluje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Podkreśla, że oni stanęli na wysokości zadania. Szef związku - za pośrednictwem jego serwisu informacyjnego -...

Przywóz psów, kotów lub fretek opiera się na uproszczonych procedurach. Jeśli chodzi o gryzonie - świnki morskie, myszy, szczury, króliki domowe - to nie polegają obecnie żadnym restrykcjom. Odnośnie zwierząt gospodarskich oraz gatunków dzikiej fauny, to przywóz podlega regulacjom ogólnoeuropejskim i wymaga spełnienia wszystkich wymagań weterynaryjnych przy ich transgranicznym przemieszczaniu.

"Jakiekolwiek zmiany zasad ich przywozu do Polski muszą być obecnie uzgadniane z władzami weterynaryjnymi Ukrainy, włączając w to ich udział w organizacji takich transportów. Priorytetem podejmowanych przez wszystkie polskie służby działań, w tym weterynaryjnych, jest zabezpieczenie zdrowia i życia ludzi, zarówno uciekających przed wojną, jak i mieszkańców naszej ojczyzny. Pamiętając o konieczności zaopiekowania się zwierzętami przebywającymi w Ukrainie nie możemy stracić z oczu ryzyk związanych z niekontrolowanym ich napływem oraz możliwym negatywnym działaniem osób, które nie kierują się pobudkami humanitarnymi i chcą uzyskać korzyści finansowe z wykorzystania obecnej sytuacji. Takie sytuacje są przez nas monitorowane i weryfikowane" - podsumowało ministerstwo rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement