Lasy Państwowe zakładają dwukrotne zwiększenie terenów objętych wyłączeniem z wycinki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2024,7:00 Aktualizacja: 19-04-2024,21:26
A A A

Dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała o nowych kryteriach, według których mają funkcjonować lasy. Leśnicy zakładają dwukrotne zwiększenie terenów objętych wyłączeniem z wycinki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej poniedziałkową Ogólnopolską Naradę o Lasach, dyrektorzy Lasów Państwowych zaprezentowali model zarządzania terenami leśnymi, przygotowany z uwzględnieniem postulatów społecznych oraz pomniejszych instytucji, takich jak parki narodowe czy lasy prywatne.

Dyrekcja LP zamierza wprowadzić podział lasów według trzech kryteriów: tereny, gdzie użytkowanie będzie wstrzymane całkowicie, częściowo wyłączone z użytkowania (o dominującej funkcji przyrodniczej lub społecznej) oraz pozostałe lasy wielofunkcyjne.

branża drzewna, przetwórstwo drewna, lasy, moratorium

Protest branży drzewnej przeciwko moratorium ws. lasów. "Ministerstwo klimatu odbiera nam pracę!"

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska...

"Leśnicy proponują podejście ekosystemowe, którego fundamentem jest ocena wartości przyrodniczej i społecznej lasów. W formule merytorycznych konsultacji wypracowaliśmy kryteria, którymi chcemy się posłużyć, wskazując obszary, które będą podlegały wyłączeniu bądź ograniczeniom użytkowania" – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

W pokazanej prezentacji, troska o lasy została określona jako "wspólna sprawa", co przekłada się na planowane wyłączenie 20 proc. lasów z pozyskiwania drewna. Na obecną chwilę wyłączone jest niemal 703 000 hektarów, co stanowi 10 proc. powierzchni lasów państwowych.

Obecny na konferencji dyrektor Puszczy Kampinoskiej, Mirosław Markowski stwierdził, że wycinanie podyktowane jest nie tylko zyskiem, ale również troską o bezpieczeństwo odwiedzających las ludzi oraz względami przeciwpożarowymi. Przemawiający Jerzy Fijas, zastępca dyrektora LP, podkreślił, że las jest żywym organizmem, który nie zna granic administracyjnych. 

Poleć
Udostępnij