Lasy Państwowe: w piątek milion sadzonek drzew do odbioru w nadleśnictwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2024,15:40 Aktualizacja: 11-04-2024,15:44
A A A

W piątek 12 kwietnia, od godz. 9.00 do 15.00, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - poinformowały Lasy Państwowe. Każdy chętny będzie mógł udać się do nadleśnictwa i za darmo odebrać sadzonkę, którą będzie mógł zasadzić na własnym gruncie. Na chętnych czeka milion sadzonek drzew i krzewów.

Leśnicy podkreślają, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze i wpływają korzystnie na klimat. LP zwróciły uwagę, że mają one również bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu, ciśnienia krwi, poprawiają też nastrój. Drzewna i lasy do też dom dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Drewno wykorzystywane jest również jako surowiec.

"Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty" - wskazał dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Robot do sadzenia lasów, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Lasy Państwowe, Paweł Tylek

Robot do sadzenia lasów. Polski wynalazek już po testach w terenie

Pierwszy na świecie robot do sadzenia lasu! - zapowiada nową maszynę Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Pod koniec września przeszła już cykl testów terenowych. Tym samym zakończono realizację prac badawczo-rozwojowych...

Lasy Państwowe przypomniały, że Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu.

Leśnicy przygotowali dla chętnych milion sadzonek, a każdy chętny może w piątek zgłosić się do jednego z 429 nadleśnictw i odebrać sadzonkę, którą potem posadzi na wysłanym terenie. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast.

Dodano, że po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. "Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem" - poinformowano.

Poleć
Udostępnij