KRUS: Zmiana w zasiłku pogrzebowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2023,7:00 Aktualizacja: 20-05-2023,0:10
A A A

Od 1 czerwca br. następuje zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi.

„Zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak dodaje, wobec powyższego od 1 czerwca wnioski o zasiłek pogrzebowy po ww. zmarłych osobach należy składać bezpośrednio do właściwego inspektoratu ZUS na druku Z-12, stosowanym w systemie powszechnym (jest dostępny tutaj). Można to zrobić osobiście, listownie za pośrednictwem poczty lub przy użyciu swojego profilu PUE ZUS.

„Zasiłki pogrzebowe po osobach podlegających ubezpieczeniu rolniczemu oraz pobierających rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe i członkach ich rodzin, nadal przyznaje i wypłaca KRUS” – czytamy w komunikacie Kasy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!