KRUS ostrzega rolników: Kleszcze mogą być aktywne nawet zimą!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2023,12:30 Aktualizacja: 09-02-2023,12:34
A A A

Choć badania wskazują, że kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do późnej jesieni, to nawet zimą, gdy temperatura wzrośnie do ok. 5 stopni Celsjusza mogą atakować - przestrzega Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

To właśnie choroby odkleszczowe od wielu już lat należą do najczęściej rozpoznawanych chorób zawodowych rolników. W 2022 roku odnotowano 194 zachorowania zakończone wypłatą jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci gospodarzy, w tym 162 zachorowania na boreliozę i 11 na kleszczowe zapalenie mózgu.

Wypalanie gruntów rolnych, jerzy wilk, walka z kleszczami, Jan Białkowski

Wypalanie łąk w walce z kleszczami? Kontrowersyjny pomysł posła PiS

Roznoszące groźne choroby kleszcze to obecnie plaga w lasach, na łąkach i podobnych miejscach. Jerzy Wilk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zasugerował, że w walce z tym zjawiskiem mogłoby być pomocne kontrolowane wypalanie traw. Resort rolnictwa ma...

"Kleszcze to stawonogi należące do pajęczaków z gromady roztoczy. W Polsce żyje około 19 gatunków kleszczy: 3 to obrzeżki, a 16 - kleszcze właściwe. Najliczniejszym przedstawicielem tej grupy jest kleszcz pospolity, który też najczęściej atakuje ludzi. Typowym siedliskiem tego gatunku są lasy liściaste i mieszane, miejsca zacienione, z dużą wilgotnością powietrza i bogatym, ale niezbyt gęstym runem leśnym. Jednakże w obecnych czasach kleszcze znaleźć można także w miastach - w parkach, wzdłuż rzek czy w okolicach oczek wodnych, a nawet w ogródkach działkowych czy tych przydomowych" - wskazuje KRUS w serwisie prewencyjnym.

Do najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Oba schorzenia mogą zrujnować zdrowie, a przy komplikacjach doprowadzić nawet do zgonu.

Jak się ustrzec?

Żeby zmniejszyć ryzyko - wybierając się w miejsca, gdzie może dojść do kontaktu z pajęczakiem - należy zadbać o odpowiedni jasny ubiór, zakrywający większą część ciała: długie spodnie, wysokie buty, długie rękawy, nakrycie głowy. Poza tym warto zastosować specjalne preparaty odstraszające (w postaci spray’ów, kremów), które dostępne są w każdej aptece.

kleszcze, borelioza, choroby zawodowe rolników, Anna Wierzbicka

Kleszcze mogą być aktywne niemal przez cały rok

Trudno powiedzieć, czy kleszczy w Polsce przybywa, ponieważ nie prowadzi się takich badań. Faktem jednak jest, że wraz z ocieplającym się klimatem mogą być aktywne niemal cały rok - mówi dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik. - Kiedyś o...

"Po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić, czy na ciele nie ma intruza. Najczęstsze miejsca preferowane przez kleszcze to te, gdzie skóra jest cieńsza - na głowie, za uszami, w pachwinach. Niemniej jednak pajęczak zadowoli się każdym wolnym centymetrem ciała człowieka" - ostrzega rolniczy ubezpieczyciel.

Uwaga rolnicy!

Przypomina ponadto, że za rolniczą chorobę zawodową uważa się taką, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie, jeżeli jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy. Borelioza i inne choroby odkleszczowe, w tym kleszczowe zapalenie mózgu są tam ujęte.

"Podejrzenie choroby zawodowej rolnika, należy zgłosić do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego. Inspektor wszczyna postępowanie, którego głównym elementem jest skierowanie rolnika do jednostki orzeczniczej na badania. Badanie jest podstawą do wystawienia orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej stwierdzenia. Państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej" - przekazuje KRUS.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu